Advertisement
HABERLER ABONE OL

Borusan Otomotiv Grubu, ikinci kez Yeşil Finansman kredisi temin etti.

ING'den 3 yıl vadeli 25 milyon euro, Türk Ekonomi Bankası'ndan ise 1 yıl vadeli 8 milyon euro tutarında kredi temin eden Borusan Otomotiv Grubu, bugüne kadar toplamda 78 milyon euroluk yeşil finansmana ulaştığını duyurdu. Şirket açıklamasında, söz konusu kredilerin tamamının sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında sadece tamamen elektrikli ve hibrit otomobillerin finansmanında kullanılacağını kaydetti.

Borusan Otomotiv Grubu İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, konu hakkında yaptıkları açıklamada, "Elektrifikasyon hedefimiz çerçevesinde 2030 yılına kadar satışlarımızdaki elektrikli otomobil payını BMW ve MINI için yüzde 75'e, Jaguar Land Rover Grubu içinse yüzde 70'e çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

Sektörün ilk Yeşil Finansman işlemini 2021 yılında tamamladıklarını hatırlatan Tiftik, "Geçtiğimiz yıl ve şimdi temin ettiğimiz tutarlarla Yeşil Finansman kredimizi 78 milyon euro seviyesine yükselttik. İklim değişikliğinin yarattığı negatif etkileri düşük karbonlu bir gelecekte dengelemek, yeni nesil ulaşım sistemlerine geçişi hızlandırmak, sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini yaygınlaştırmak adına bu finansman hayati bir önem taşıyor. Sağladığımız Yeşil Finansmanı Borusan Otomotiv Grubu markalarının tüm elektrikli ve hibrit otomobillerin finansmanında kullanacağız" dedi.