Advertisement

Broadcom, VNware Inc.’i 61 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşması tüm zamanların en büyük teknoloji anlaşmalarından biri olarak kayda geçerken çip üreticisi firmayı yazılım alanında önde gelen güçlerden bir haline getirdi.

Anlaşmayla ilgili Perşembe günü yapılan anlaşmaya göre Vmware hisse sahipleri pay başına 142,50 dolar ya da 0,2520 paylık Broadcom hissesi alabilecekler. Teklifin, Bloomberg’ün satın alma görüşmelerini haberleştirdiği 20 Mayıs tarihinde Vmware hisselerinin kapanış fiyatına göre yüzde 44 primli olduğu belirtiliyor.

Anlaşmanın bir çip üreticisinin gerçekleştirdiği en büyük satın alma olmasının yanında endüstrinin en büyük ve çok yönlü şirketlerinden birini oluşturan CEO Hock Tan’ın satın alma serisinin en son halkası olduğu değerlendiriliyor.

VMware’in alımı Han’ın son yıllarda izlediği stratejinin kritik bir parçası olan yazılımı tarafında Broadcom için önemli bir destek sunma özelliği taşıyor. Han 2018 yılında kurumsal yazılımlar üreten CA Technologies ve 2019 yılında yazılım güvenliği devlerinden Symantec’i satın almıştı.

Çip endüstrisinin en değerli şirketlerinden olan BroadcomniPhone’dan endüstriyel ekipmanlara dek birçok sektör için parça üretiyor. Ancak son dönemde yazılım alanına odaklanan şirketin büyüdüğü en büyük alanlardan biri bulut bilişim alanına hizmet veren devasa sunucu merkezleri oldu.

Bu yıl birçok satın almanın yaşandığı teknoloji sektöründe Microsoft Ocak ayında Blizzard oyun şirketini milyar dolar karşılığında satın alarak tarihi bir anlaşmaya imza atmıştı.

Vista Equity Partners’ın desteğiyle bir konsorsiyumun yazılım firması Critik Systems’i 13 milyar dolar bedelle satın alması ve Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurması bu yılın ses getiren diğer anlaşmaları oldu.

Daha önce bir çip üreticisinin gerçekleştirdiği en büyük satın alma ise AMD firmasının Xilinx Inc.’i 34,1 milyar dolar bedeller satın almasıydı.

Broadcom CEO’su Tan Mart başında yatırımcıları yeni bir satın alma arayışında oldukları konusunda uyarmış ve şirketin yüksek bedelli bir satın alma için kapasitesi olduğunu duyurmuştu.

Tan’ın şirketleri satın alma stratejisinde en önemli noktalardan birinin harcamaları kısması olduğu belirtiliyor. Sanfor C. Bernstein’e göre Broadcom satın almanın ardından CA ve Symantec’de maliyetleri yüzde 60-70 oranında kısmayı başardı.

Broadcom’un bu anlaşma için bankalardan oluşan bir konsorsiyumdan tamamen borç finansmanına dayalı 32 milyar dolarlık finansman taahhüdü aldığı ve 2023 yılında sonuçlandırması beklediği belirtiliyor.

Bulut Bilişim sayfası Microsoft Türkiye’nin destekleriyle hazırlanmaktadır.