Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, şans tanınırsa Fed Başkanlığı görevini üstlenmeyi çok istediğini söyledi.

Bulalrd Cuma günkü konuşmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Fed Başkanlığı elbette üstlenmeyi istediğim bir görev," dedi ve "Eğer bu onura sahip olursa, elbette bu görevi üstleneceğim. Telefonun uzun uzun bunun için çalmadığının farkındayım" değerlendirmesinde bulundu.

Bullard'ın bu değerlendirmesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed Başkanı Jerome Powell'a yönelik eleştirilerini artırdığı bir dönemde geldi. Trump istikrarlı bir şekilde Powell'dan memnun olmadığını dile getirdi ve onu 2018'de faizleri artırarak ekonomiyi yavaşlatmakla itham etti. Öte yandan Powell görev süresinin bittiği tarih olan 2022'ye kadar hizmetini sürdürmeyi istediğini söyledi.

Bullard'ın bu yorumları dikkate değer, zira St. Louis Fed Başkanı'na Trump yönetimi tarafından Fed guvernörlüğü pozisyonu önerilmiş, Bullard bunu geri çevirmişti. Bullard, bölgesel Fed Başkanı, Fed guvernörü değil, ancak Fed'in politika belirleyen birimi FOMC'nin üyesi ve bu yıl oy hakkına sahip.

Eğer Trump yeniden başkanlığa seçilirse, Powell'ı değiştirme şansına sahip olacak.

Fed'in Washington'da 7 guvernörü ve ülkenin çeşitli kısımlarındaki branşlarda görev yapan 12 bölgesel Fed başkanı bulunuyor. Başkan ve guvernörlerin para politikası üzerinde daimi ve eşit oy hakkı var, ancak başkana ait özel yetkiler bulunuyor. Bunların arasında faiz belirleyen FOMC'nin tanzimi, faiz toplantıları sonrası kamuoyuna doğrudan açıklama yapma ve Kongre'de konuşma yapma bulunuyor.