Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, koronavirüs enfeksiyonlarında son dönemdeki artışın yeni sosyal kısıtlamaları tetiklemesinin ardından ülke ekonomisinin yılın son üç aylık döneminde büyümeyebileceği ve hatta küçülebileceği uyarısında bulundu.

Yurt içindeki kısıtlamaların ilkbahara kıyasla göreceli olarak daha zayıf ve konaklama ile eğlence sektörlerine odaklı olduğu belirtilen kurumun aylık raporunda, buna karşın Avrupa'daki vaka artışlarından dolayı ihracatın olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.

Her şey hesaba katıldığında kurum, kısıtlamaların ekonomiye etkisinin Mart ve Nisan ayı sonrasıyla kıyaslandığında daha az şiddetli olmasını bekliyor.

Raporda, "Dengeleyici bir mali politika gelecek yıl da önemli olmaya devam edecek. Hükümetin ihtiyaç halinde mali istikrarı genişletmek için önemli ölçüde alanı var." dendi.

Almanya'da vaka ve can kayıpları İngiltere, Fransa ve İtalya'ya göre çok daha az. Ancak otoriteler hızla dolan hastanelerden dolayı sağlık sisteminin aşırı yüklenme tehdidiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor.

Son kısıtlamaların ardından virüsün yayılma hızı oldukça yavaş azaldı. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel daha fazla sosyal kısıtlama istiyor.