HABERLER ABONE OL

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun BYD’nin yatırım kararlarını Bloomberg HT mikrofonlarına değerlendirdi.

Bu yatırımın 27 yıl sonra Türkiye’ye gelmiş en önemli otomotiv yatırımı olduğunu söyleyen Ergun “5000’in üzerinde istihdam sağlayan bir yatırım olacak. 1 milyar dolar civarında bir yatırım düşünülüyor. 150 bin kapasite var; ama bu kapasiteyi başlangıç kapasitesi olarak söylemek lazım. Daha sonra bu kapasite genişleyecektir. Yer Manisa olarak netleşti. Çok ciddi bir şekilde Türkiye’ye teknoloji transferi de olacaktır” şeklinde konuştu.

Ergun "BYD çok hızlı bir firma, çok dikey bir üretim sistemi var. Cam ve lastik hariç her şeyi kendi üretiyor. Karar verdiği andan itibaren bunları çok hızlı yapabiliyor. O yüzden anlaşmada yazan 2026 yılı sonunun biraz daha öne çekilmesi için de çaba sarfedilecektir. Benim inancım ve BYD Global’in hedefi üretim tarihinin bir parça daha öne çekmek” dedi.

Ergun sözlerine şöyle devam etti:

Bugün siparişini vereceğimiz modeller Kasım- Aralık gibi gelebilir. Fabrikada üretiminin 2026’nın son çeyreğinden önce olması için çalışıyoruz. Tesiste üretilecek modeller belli değil, hem elektrikli hem hibrit araçlar olabilir. BYD Türkiye’ye çok güçlü girecek. Bugünkü denge değişecek. BYD yatırımın diğer markalara yol açtığını söyleyebilirim.

Advertisement