Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cari denge Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ödemeler dengesinin Kasım ayında 2,5 milyar dolar açık vermesi yönündeydi.

Ekim ayında cari dengede 3,14 milyar dolarlık fazla kaydedilmişti. Ağustos ve Eylül aylarında da cari dengede fazla görülmüştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre Kasım ayında 12 aylık cari açık 14,3 milyar dolar oldu.

TCMB'nin değerlendirmesine göre Kasım ayın ödemeler dengesinin açık vermesinde, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bir önceki yılın Kasım ayına göre 794 milyon dolar artarak 1,92 milyar dolara yükselmesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 385 milyon dolar azalarak 3,48 milyar dolar olarak gerçekleşmesi etkili oldu.

Çekirdek cari dengede fazla kaydedildi

Çekirdek cari denge göstergesi olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı Kasım ayında 2,41 milyar dolar fazla verdi. Bir önceki yılın Kasım ayında bu rakam 1,14 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Net hata noksanda rekora yakın fazla

TCMB verileri içinde net hata noksandaki rekora yakın fazla dikkat çekti. Buna göre Kasım ayında net hata noksan 4,46 milyar dolar fazla verdi.

Net hata noksanda geçen yılın Kasım ayında 4,57 milyar dolarla rekor fazla gerçekleşmişti.

Resmi rezervlerde artış gerçekleşti

TCMB verilerine göre Kasım'da doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 359 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımları ise 1,45 milyar dolar tutarında net çıkış kaydetti.

Resmi rezervlerde bu ay 2,83 milyar dolar net artış gözlendi.

Kasım'da dış ticaret açığı artmıştı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayı verilerine göre Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 artarak 5 milyar 54 milyon dolardan, 5 milyar 402 milyon dolara yükseldi.

İhracat Kasım'da, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,7 artarak 21 milyar 506 milyon dolar, ithalat yüzde 27,3 artarak 26 milyar 908 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi ihraç edilmeye başlandığından bu yana ilk defa yüzde 25’i geçerek rekor tazeledi. Böylece politika faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark 11 puana kadar çıktı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS), yıl başından bu yana 20 baz puandan fazla artışla 579 baz puana çıkarken tüm vadelerdeki tahvil faizlerinde de artışlar yaşandı.

Merkez Bankası Eylül’den bu yana 500 baz puan indirimle politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e kadar indirirken 3 yıldan uzun vadeli tahvillerin tamamında 650 baz puandan fazla faiz artışı gerçekleşti.

23 Eylül’den bu yana faizi en fazla artan vade 5 yıl olurken, 1, 2 ve 3 yıllık tahvillerin faizlerinde görece daha düşük bir yükseliş yaşandı. Bu dönemde 5 yıllık tahvillerin faizi 783 baz puan civarında artarken 10 yıllık tahvillerin faizi de 699 baz puan artış kaydetti.

İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,71, işçilik endeksi yüzde 0,25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 60,13, işçilik endeksi yüzde 22,50 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 7,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,79 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,54, işçilik endeksi yüzde 0,26 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 60,29, işçilik endeksi yüzde 22,55 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 8,51, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,15 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 11,28, işçilik endeksi yüzde 0,18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 59,62, işçilik endeksi yüzde 22,29 arttı.

Altın fiyatları, yatırımcıların çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisine odaklanması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon yorumları sonrasında yükseldi. Gram altın da dolar/TL’deki yatay seyre rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 800 TL’yi gördü.

ABD Aralık ayı tüketici enflasyonu çarşamba günü saat 16:30’da açıklanacak. Ülkede enflasyon Kasım’da yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi öncesinde yaptığı konuşmada, bankanın araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade etti.

Salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekeceğini vurgulayan Powell, bu doğrultuda para politikasının sürekli gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini bildirdi.

Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları sonrasında altının büyük kayıplar yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyor.

“Küresel tahvil faizleri salgın döneminin en yüksek seviyesinde bulunmasına rağmen altın çok da kötü performans göstermiyor” diyen Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Fed’in bilançosunu küçültmesinin getirisi eğrisini düzleştireceğini ve bunun da altını destekleyeceğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, 2021’in son günlerindeki yükselişten sonra geçen haftaya 1.830 dolar civarında başlamıştı. Hafta ortasına kadar inişli çıkışlı bir seyir izleyen değerli metal, haftayı yüzde 2’den fazla düşüşle kapatmıştı. Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü yeniden yükselişe geçerek 1.805 dolara kadar tırmandı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra salı günü sabah saatlerinde 801 TL seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda dikkatler ABD tarafından gelen mesajlar ve verilere çevrildi.

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,49 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi salı gününe hafif kayıplarla başlıyor. Pazartesi günü tatil nedeniyle işleme kapalı olan Japon piyasaları Asya’daki kayıplara öncülük ediyor.

Pazartesi günü Wall Street endeksleri de genel olarak satıcılı seyretti. Dow Jones %0,45 gerilerken, S&P 500 %0,14 aşağıda kapandı. Nasdaq 100 %0,05 ile pozitif bölgede kapanmayı başardı. Seans sonuna doğru alıma geçen yatırımcılar S&P 500’de kayıpların bir kısmının telafi edilmesini, Nasdaq 100’ün de artıda kapanmasını sağladı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün aralıksız 6 günlük yükselişin ardından ilk kez hafif geriledi. Haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,76 seviyesinden günü tamamlayan ABD 10 yıllık getirisi bu sabah hafif yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi ise dün yaşadığı %0,13’lük artışın ardından bu sabah sınırlı şekilde geriledi.

Powell'dan "Ekonomi farklı olacak" mesajı

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi bugün TSİ 18:00’de Jerome Powell’ın ikinci bir dönem Fed Başkanı olmak üzere aday gösterilmesini bir oturumda ele alacak.

Öncesinde Powell’ın oturumda yapacağı açılış konuşması kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre Powell, “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” ifadelerini kullandı. “Pandemi sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini görmeye başlayabiliriz” diyen Powell, “Hedeflerimizin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekecek” dedi.

Görevinin ikinci döneminde her ne kadar hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partinin desteğini arkasına alsa da, oturumda, milletvekillerinin Powell’ı faiz artırım zamanlaması, banka sermaye standartları ve iklim değişikliği gibi konularında sıkıştırması bekleniyor. Öte yandan Lael Brainard’ın Fed Başkan Yardımcısı adaylığı ise perşembe günkü bir oturumda değerlendirilecek. Brainard, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın yerine geçecek.

Clarida pazartesi günü, görev süresi dolmadan iki hafta önce, 14 Ocak’ta görevini bırakacağını açıklamıştı. Clarida’nın beklenmedik şekilde görevinden erken ayrılma kararı, geçen yıl Fed’de yaşanan etik skandalının bir parçası. Geçen hafta Clarida’nın bir ABD hisse fonunda Şubat 2020’de en az 1 milyon dolarlık alım yaptıktan birkaç gün süre sonra, önemli bir merkez bankası açıklaması öncesinde yakın bir tutarda yeniden alım yaptığı ortaya çıkmıştı.

JP Morgan Chase CEO'su Jamie Dimon, Fed'in ekonomiyi çok ağır şekilde sarsmadan faiz artırımları yolu ile enflasyonu kontrol altına alabileceğini söyledi.

"Eğer şanslıysak, Fed enflasyonu yavaşlatabilir ve bir yumuşak iniş gerçekleştirebiliriz" diye konuşan Dimon,"Atılacak adımlar biraz iğneye iplik takmak gibi olacak" ifadelerini kullandı.

Enflasyonun Fed'in düşündüğünden kötü olması olasılığının hala var olduğunu da belirten Dimon, Fed'in faizleri hali hazırda beklenenden daha fazla artırmaya ihtiyacı olabileceğini vurguladı. "Eğer sadece 4 faiz artırımı olur ise ben kişisel olarak şaşırım" ifadelerini kullanan Dimon, "25'er baz puanlık 4 faiz artırımı çok küçük bir miktar ve ekonominin bunu absorbe etmesi çok kolay olur" ifadelerini de kullandı.

Goldman Sachs 2022'de Fed'den dört faiz artırımı bekliyor

Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, ABD Merkez Bankası Fed bu sene yüksek olasılıkla dört faiz artırımı gerçekleştirecek ve en geç Temmuz ayında bilanço küçültmeye başlayacak.

Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notunda ABD iş gücü piyasasındaki toparlanmanın ve 14-15 Aralık'ta gerçekleşen Fed toplantı tutanaklarındaki şahin sinyallerin daha hızlı bir normalleşmeye işaret ettiği bildirildi.

Hatzius, "Risklerin daha öncekinden daha erken bir sürece işaret etmesi sebebiyle bilanço küçültmesine ilişkin tahminimizi Aralık'tan Temmuz'a çekiyoruz. Bu noktada enflasyon yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacak. Mart, Haziran ve Eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da ekledik" ifadelerini kullandı.

Yünsa, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Ziraat Katılım'ın şirketin hakim ortağı Sürmegöz Tekstil'de sahip olduğu payların tamamının Mustafa Sürmegöz tarafından satın alınmasına ilişkin Hisse Satış Sözleşmesi'nin imzalandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi.

Açıklamada, Ziraat Katılım'ın "Ortak Yatırımlar" finansman modeli çerçevesinde sahip olduğu Sürmegöz Tekstil hisselerinin, finansman modeline uygun şekilde, diğer ortağı Mustafa Sürmegöz'e devri için gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi.