Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Cezayir, ülkenin güneyinde iki yeni projeyle günde 14,6 milyon metreküp doğalgaz üreterek uluslararası arzı artıracağını duyurdu.

Cezayir milli enerji şirketi Sonatrach'tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin üst yöneticisi Tevfik Hakkar'ın ülkenin güneydoğusundaki İlizi kentinde yer alan Ayn Tesile doğalgaz sahası projesinde incelemede bulunduğu belirtildi.

Ayn Tesile doğalgaz sahası projesinin 2023'ün ilk çeyreğinde tamamlanarak üretim aşamasına geçeceği kaydedilen açıklamada, projeyle günde 10 milyon metreküp doğalgaz, 3 bin 400 ton da yoğunlaştırılmış doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı üretileceği aktarıldı.

Açıklamada, İlizi kentindeki diğer bir doğalgaz sahası Ohanet'teki projenin ise yüzde 97'sinin tamamlandığı ifade edildi.

Söz konusu projenin haziran ayında tamamlanacağı ve üretim aşamasına geçeceği dile getirilen açıklamada, bu doğalgaz sahasında ise günde 4,6 milyon metre küp doğalgaz ile 1200 ton yoğunlaştırılmış doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı üretileceği kaydedildi.

Cezayir ile İtalya arasında doğalgaz anlaşması

Sonatrach'dan 11 Nisan'da yapılan açıklamada, Cezayir'den İtalya'ya doğalgaz tedarikini artırma ve gaz fiyatlarını küresel piyasalara göre gözden geçirmeyi içeren bir anlaşmanın imzalandığı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ve ülkesini ziyaret eden İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin huzurunda imzalanan anlaşmanın, TransMed boru hattının kapasitesini kullanarak İtalya'ya doğalgaz sevkiyatını artırmayı hedeflediği belirtilmişti.

İmza töreninde konuşan İtalya Başbakanı Draghi, "Hükümetlerimiz, enerji sektöründe ikili iş birliğine ilişkin bir niyet bildirgesi imzaladı. Buna, ENI ve Sonatrach arasındaki İtalya’ya doğalgaz ihracatını artırma anlaşması da ekleniyor." ifadelerini kullanmıştı.

Draghi, "Ukrayna’nın işgalinin hemen ardından İtalya’nın, Rus doğalgazına bağımlılığını hızla azaltması gerektiğini açıklamıştım. Bu anlaşmalar, bu stratejik hedefe ulaşmada önemli bir yanıt." diye konuşmuştu.