Advertisement

Yoğurt üreticisi Chobani Inc. halka arz başvurusunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) geri çekti.

SEC tarafından yayımlanan dosyada, "Şirket, şu anda planlanan halka arzı sürdürmemeye karar verdi." ifadeleri yer aldı. Dosyada, başvurunun geri çekilmesi hakkında neden gösterilmedi.

Chobani Eylül 2021’de halka arz için başvuruda bulunmuştu. 17 yıl önce kurulan şirket, SEC’e yaptığı başvuruda 100 milyon dolarlık hisse satışı hedeflediğini bildirmişti.

Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, şirketin halka arz başvurusunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) geri çekmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Büyüme, yenilik, kârlılık ve en önemlisi sosyal etki gibi tüm alanlarda tarihimizdeki en iyi performansı gösteriyoruz. Halka arz başvurumuzla ile ilgili her çeyrekte güncelleme yapmak yerine, (başvurumuzu şimdi geri çekip) zamanı geldiğinde geri döneceğiz,” dedi.

Ulukaya, 1994 yılında Türkiye’den ABD’ye göç etmiş ve 2005’te Chobani şirketini kurmuştu. Erzincanlı Türk girişimci Ulukaya, New York eyaletinin kuzeyinde, kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın alarak yarattığı marka ile ABD’de en çok tercih edilen yoğurt markaları arasına girmişti.