Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Teknoloji önümüzdeki yıllarda da yaşama ve çalışma şeklimizi dönüştürmeye devam edecek. İş dünyasına yön verecek teknolojileri, Kuika ve System Optima Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv “Son 15 yılda gelinen mesafeye çok hızlı gelindi. 15 yıl önce sadece internetle ses, mesaj alırken bugün video, veri, her yerden iletişim, nesneler internet üzerinden birbirine bağlanabiliyor. Teknoloji dünyasında ki gelişmeler hızlanıyor. Önümüzdeki dönemde buluttaki büyüme, bilgisayarların işletim gücü, veri hızının önemi daha da artacak. 5G teknolojisi ile internet 100 kat hıza çıkacak. Kırk kat bir işlemin yapılmasıyla aktarılması arasındaki zaman azalacak. Her şey, gerçek zamana yaklaşacak. Türkiye’nin bir an önce 5G’ye geçmesi lazım.” şeklinde özetledi.

“Low-code platformlar ile yazılım geliştirme süreçleri kısalacak”

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına katılan Süreyya Ciliv “Software 2.0 geliyor. Bunun diğer adı low-code platformlar. Low-code platformlar, daha az yazılım yazarak, daha çok iş yapmayı sağlıyor. Artık önceden yazılmış yazılımları kullanarak yazılım geliştirme süreçleri daha hızlanacak. İş dünyasının odağında müşteri olmalı ve müşteriye nasıl daha fazla değer yaratılır bu önemli. Her yerde optimizasyon ve hızlı inovasyon önemli. Satışta, dağıtımda, perakende de her yerde optimizasyon şirketlere verimlilik, karlılık getirecek. Teknoloji iyi kullanan şirketlerin çoğu ileri gittiler. Bizim de bu teknolojileri işimize nasıl en verimli şekilde uygulayabileceğimiz üzerine çalışmalıyız. Dijital dönüşümün odağında yazılım var. Kuika olarak biz de yazılımı nasıl çok daha hızlandırırız konusuna odaklandık. Biz şu an yazılım geliştirmeyi iki kat hızlandırdık. Low-code ile bunu başardık.” dedi.

5G teknolojisinin önemine değinen Ciliv “Şirketlerin bilgi işlem departmanları önemli ancak aşırı büyüyen kadrolardan verimlilik, inovatif fikirler, esneklik sağlanamıyor. Müşteri talepleri arttıkça, proje artıyor ve merkez artık tek başına bu hizmeti sağlayamaz duruma geliyor. Dolayısı ile sektörde işbirlikleri önemli. Büyük şirketler, dijital dönüşüm ve yazılım süreçlerini, projelerini geliştirirken dışardaki inovatif şirketlerle işbirliğine gidilmeli” dedi.