Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin'in ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasılası, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 büyüdü.

Ekonomistlerin yüzde 7,3'lük tahminiyle karşılaştırıldığında beklentilerin altında kaldı.

İlk çeyrekte GSYH bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 ve yıllık yüzde 4,5 büyümüştü.

Çin hükümeti yılın tamamında yüzde 5 civarında büyüme hedefliyor.

Perakende satışlardaki beklenti altı artış tüketim harcamalarının zayıflığına işaret ederken, konut sektörüne dair yatırım verisi ilave teşvik beklentilerini yeniden alevlendirdi. Guotai Junan Hong Kong Ltd. Başekonomisti Hao Zhou, “Bu, talep tarafında politika desteği gerektiren tüketim kaynaklı bir yavaşlama. Daha fazla faiz indiriminin aşağı yukarı garanti olduğuna inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çin Merkez Bankası, 103 milyar yuan (14.43 milyar dolar) değerinde bir yıllık orta vadeli kredi tesisi kredisi başlatmasının ardından kilit orta vadeli borç verme faiz oranlarını (MLF) değiştirmeden yüzde 2.65'te sabit tuttu.

Merkez bankası, bunun finansal kurumların nakit taleplerini tam olarak karşılayacağını ve "bankacılık sisteminde makul ve yeterli likidite" tutacağını söyledi.

PBOC ayrıca, değişmeyen yüzde 1,9 oranında yedi günlük ters repo yoluyla 33 milyar yuanlık ters geri alım operasyonu gerçekleştirdi.