Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geçen yıl çatılara rekor sayıda güneş paneli yerleştiren Çin’de çatılarda kullanılan güneş panellerindeki büyüme güneş çiftliklerini geçti.

Ulusal Enerji İdaresi’nde yapılan açıklamalarda 2021 yılı içinde üretilen 51 gigavat (GW) kapasiteli güneş panellerinin yarısından fazlası çatılarda kullanıldı.

Kurum açıklamasında, 2021’de çatı elektrik üretimine 29 GW ekleyerek 108 GW’a ulaşan Çin’in şu anda dünyada en fazla çatı elektrik üretimine sahip ülke haline geldiği kaydedildi. Bu kapasitenin büyük kısmı yılın dördüncü çeyreğinde üretilirken bu durumun nedeninin üreticilerin bitecek sübvansiyonlardan faydalanmaya çalışmak olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte geniş çaplı yerleştirmeler, yüksek maliyetler ve proje gecikmeleri nedeniyle sekteye uğramış durumda. Çin’in ana endüstriyel aşağı yönlü revize etmeden önce geçen yılın başında yaptığı tahminlerde 2021’de eklenecek kapasitenin 65 GW’a kadar çıkabileceğini hesaplıyordu.

Yine de endüstri 2022’de önceki rekorunu kırarak 75 GW’lık bir kapasite ekleneceğini öngörüyor. Bu hedef ülkenin iç kısımlarında oluşturulacak dev temiz enerji merkezleri ve konut çatı panelleri için verilecek hükümet teşvikleriyle desteklenecek.

Güneş panelleri için verilecek teşvikler azalmaya başlasa da şehirde yeni güneş eklemelerinin devam edeceği düşünülüyor. Yerel otoritelerin yüksek sayıda alım yaparak maliyetleri düşürmesine izin verilmesi birçok şehir ve kasabanın panel alımına ilgisini artırdı.

2023 sonuna kadar yapılan pilot program katılımcıları hükümet binalarının müsait olan bölgelerinin yüzde 50’sine, okul ve hastanelerin yüzde 40’ına, endüstriyel binaların yüzde 30’una ve kırsaldaki evlerin yüzde 20’sine panel yerleştirme hakkına sahip olacaklar.

Çatı panellerine en çok ilgi gösteren şehirlerden Shandong geçtiğimiz iki yıl içinde kapasitesine 12 GW ekledi. Bu sayede şehrin kapasitesi o kadar artmış durumda ki yetkililerin Lunar yeni yılı gibi talebin düşük olduğu tatil dönemlerinde elektrik arzını kısmayı düşündüğü belirtiliyor.