Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

SADİ KAYMAZ/BLOOMBERG HT ASYA TEMSİLCİSİ

Tüketici enflasyonu dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomilerini tabiri caizse teğet geçiyor.

Japonya’da çekirdek tüketici fiyatları endeksi geçen ay yüzde 0,2 arttı ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) yüzde 2 hedefinden daha fazla uzaklaştı. Buna karşın enerji fiyatları son 41 yılın en yüksek hızıyla tırmandı, oran yüzde 17,9’u buldu.

Tüketici fiyatları artışı Çin’de de geçen ay yüzde 0,9 düzeyinde kalmıştı.

Çin'de borçlanma maliyetleri faiz indirimine rağmen gevşemedi

Geçen ayki faiz indirimi ve kredi genişlemesine rağmen Çin para piyasalarında borçlanma maliyetleri gevşemedi.

Bankalararası piyasada gecelik repo oranları bu sabah 25 baz puan yükselişle yüzde 2.11’e sıçradı. Likidite koşullarındaki sıkılığa işaret eden sıçrama son 3 haftanın en serti oldu. Analistler dünyanın sıkılaşmaya gittiği dönemde Çin’in para vanalarını gevşettiğini, fakat bunu yaparken son derece ölçülü davrandığına dikkat çekiyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC) geçen ay çeşitli faiz araçlarında 5 veya 10 baz puan indirimler açıklamıştı.

Çin'de emlak sektöründe ralli yaratan karar

Çin’de Evergrande krizinden bu yana satış gelirleri hızla daralan emlak şirketleri için umut ışığı belirdi.

Shandong eyaletinde yer alan 9 milyon nüfuslu Heze kentinde büyük bankalar konut kredisi peşin ödeme oranlarını yüzde 30’dan 20’ye çekti. Merkezi hükümetin 2016’dan beri konut fiyatlarında balon oluşumunu önlemek amacıyla yüksek tuttuğu oranın ilk kez bir şehirde indirilmiş olması emlak hisselerinde ralliye yol açtı. Yatırımcılar diğer kentlerin de Heze örneğinin takip edebileceğini düşünüyor.

Bu sene 19 trilyon dolarlık hasıla yaratması beklenen Çin ekonomisinde emlak sektörünün payı yan sektörle birlikte yüzde 30’a yakın.

Teknolojide regülasyon gündemden düşmüyor

Alibaba, Tencent, Meituan gibi teknoloji devlerinin regülasyon çilesi bitmek bilmiyor.

Çin’de devlet planlama teşkilatı görevi yapan NDRC, internetten yemek siparişi hizmeti veren platformlardan teslimat ücretlerini düşürmesini istedi. Açıklamayla birlikte Meituan hisseleri Hong Kong’ta yüzde 11 kadar düştü. Alibaba hisselerindeki düşüş de kapanış öncesi yüzde 4’ü buldu.

Çin merkezli teknoloji devleri bir seneyi aşkın süredir hem Pekin hem de Washington’dan gelen regülasyon veya kısıtlama hamleleriyle baş etmeye çalışıyor

Güney Kore'de nükleer hisselerinde seçim anketi etkisi

Güney Kore’de nükleer enerji hisseleri seçim anketinde muhalefet liderinin arayı açmasının ardından sert yükseldi.

Dünyanın ağırlaşan enerji faturalarıyla boğuştuğu dönemde Güney Kore’de seçim yarışının odağına son aylarda nükleer santraller yerleşti. Her geçen gün yoğunlaşan kamuoyu tartışmalarının ardından bugün açıklanan anket sonuçları sektör hisselerinde ralliye yol açtı. Kepco Engineering yüzde 14, Korea Electronic Power yüzde 9.7, Doosan Heavy yüzde 8.9’u bulan primler gördü.

Gallup’un yürüttüğü kamuoyu yoklamasına göre daha fazla reaktör yapımını savunan muhalefet adayı Yoon Suk-yeol rakibiyle oy farkını 7 puana çıkarmış görünüyor.

Asya'da gübre riski

Asya’nın kalabalık tarım ülkelerinde gübre sektörleri Ukrayna gerilimiyle artan potasyum bileşiği riskini değerlendiriyor.

Potasyum bileşiği arzında Rusya ve Belarus’un payları sırasıyla yüzde 20 ve 17 düzeylerinde bulunuyor. Gübre fiyatlarındaki yükselişle baş etmeye çalışan Asya ülkeleri Ukrayna dolayısıyla Rusya’ya olası yaptırımların bu alanda arz şoku yaratmasından endişe ediyor. Çin, Endonezya ve Hindistan gibi dünyanın en kalabalık ülkelerinde endişenin dozu daha fazla.

Tesla'dan lityum imzası

Elektrikli araç pazarında rekabet yoğunlaşırken lityum tedariği endişeleri artan Musk’ın Avustralya’daki maden avı sonuç verdi.

Tesla, Batı Avustralya bölgesinden lityum tedariği için Liontown Resources ile 5 yıllık doğrudan tedarik anlaşması imzaladı. Anlaşmayla 2025’ten sonra her yıl 150 bin tonluk konsantre lityum Tesla araçları için batarya fabrikalarının yolunu tutacak.

Lityum fiyatlarında hızlı yükseliş

Lityum fiyatlarında artış spot piyasada yüzde 600’ü buldu.

Bu arada lityum fiyatlarındaki aşırı yükseliş devam ediyor, gösterge niteliği taşıyan Çin fiyatlarındaki artış sene sene başından beri yüzde 40’ı aştı ve dün ton başına spot piyasada 430 bin yuane, aşağı yukarı 67 bin dolara alıcı buldu.

Lityum karbonat fiyatları bir sene önce 10 bin doların altındaydı. Citi’nin yayımladığı rapora göre mevcut sevilerin kalıcı olması halinde elektrikli araç üreticilerinin batarya maliyetlerinde 1000 doları bulan artışlar söz konusu olabilir.