Advertisement

Fed'in faiz kararı küresel merkez bankalarda yankı bulurken, şu aşamada Çin'de karşılık bulmayacağı öngörülüyor.

Çin'in önemli ekonomi gazetelerinden Economic Information Daily, Fed'in önderlik ettiği küresel sıkılaşma dalgasının Çin'de para politikasının yönünü etkilemeyeceğini belirtti.

Haberde görüşlerine yer verilen ICBC Ekonomisti Cheng Shi, Çin'in salgından etkilenen sektörlere yönelik hedefli destekler için yapısal para politikası araçlarına yöneldiğini, Fed'in faiz artırdığı ortamda zorunlu karşılıklar ve faiz oranlarında gidecek alanının bulunduğunu ifade etti.

Golden Credit Rating Analisti Wang Qing de yılın ikinci çeyreğinde orta vadeli borçlanma imkanında 10 baz puanlık, zorunlu karşılıklarda ise yarım puanlık bir indirim beklediğini belirtti.

Gevşeyici politika çerçevesi

Çin Merkez Bankası 15 Nisan'da bankaların zorunlu karşılık oranlarını 25 baz puan düşürmüştü.

Son dönemde Çin Merkez Bankası ekonomik büyümeyi destekleyen gevşemeci bir para politikası çerçevesini gündeme almıştı.

Çin Merkez Bankası ekonomiye destek vermek için 23 maddelik bir paket açıklarken, banka yetkilileri de büyümeyi önceliklendiren açıklamalarına devam etmişti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, para politikasının destekleyici olduğunu belirtti ve ihtiyaç duyulması halinde küçük ve orta ölçekli şirketlere destek sağlamaya hazır olduklarını söylemişti.