Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kovid önlemleri dolayısıyla ekonomik göstergelerinde bozulma görülen Çin'de gösterge kredi faizinde rekor indirim geldi.

Mortgage faizleri için de gösterge olan 5 yıllık kredi ana faiz oranı 15 baz puan indirimle yüzde 4,45'e çekildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 5-10 baz puan indirim yönündeydi.

1 yıllık kredi ana faiz oranı ise yüzde 3,7 seviyesinde tutuldu. Bloomberg anketinde bu faiz oranında da 5-10 baz puanlık indirim beklentisi yer almıştı.

Rekor indirim kararı mortgage faiz oranlarındaki indirimin ardından geldi. Pazar günü Çin Merkez Bankası (PBOC) konut piyasasındaki daralmanın önüne geçebilmek için ilk kez konut alanlara yönelik mortgage faiz oranlarını yüzde 4,6’dan yüzde 4,4’e düşürmüştü.

Çin büyümesi ile ilgili aşağı yönlü revizeler gelmişti

Çin'de salgın önlemleri ekonomi üzerinde etkisini gösterirken, yabancı kurumlar da beklentilerini aşağı yönlü revize etmişti.

Beklentilerinde değişikliğe giden son kurumlardan biri ABD'li Goldman Sachs olmuştu. Banka, Çin'in 2022 büyüme tahminini yüzde 4,5'ten yüzde 4'e düşürdü. İkinci çeyrek için yıllık büyüme tahmini de yüzde 4'ten yüzde 1,5'e çekildi.

Kurum ekonomistleri hükümetin yüzde 5.5 civarındaki büyüme hedefine atıfta bulunularak "Vaka artışlarıyla sarsılan bölgelerde ekonomik performans belirgin biçimde düştü" ifadelerine yer verdi.

ABD'li diğer bankalar da büyüme beklentilerini aşağı çekmişti. Citi 2022 büyüme tahminini yüzde 5,1'den yüzde 4,2'ye, JPMorgan yüzde 4,6'dan yüzde 4,3'e, Morgan Stanley de yüzde 4,6'dan yüzde 4,2'ye çekmişti.