Advertisement
COVİD ABONE OL

Çin’de Pekin yerel yönetimi, Salı gününden itibaren süpermarketler, ofis binaları ve başkentteki diğer birçok halka açık mekandaki Kovid testi yükümlülüklerini kaldıracak.

Bununla birlikte şehir sakinlerinin barlara, restoranlara ve okullara girmeden önce son 48 saat içinde alınmış PCR testlerinin negatif sonuçlarını sunmaları zorunluluğu ise kaldırılmadı.

Ülke genelinde test zorunluluğu kısıtlamalarının gevşetilmeye başlanmasıyla ülkede açıklanan vaka sayısı da azalmaya başladı.

Ülkede pazar günü 29 bin 171 olan vaka sayısı pazartesi günü 27 bin 164’e geriledi. Böylece vaka sayısı, 27 Kasım’da 38 bin 808’de zirve yapmasından bu yana son 8 günde düşüş kaydetmiş oldu.

Çin'de salgın önlemlerinde gevşeme görülürken, bu adımların devam edeceği de belirtildi.

Reuters'ın haberine göre, Çin'in Çarşamba günü ülke genelinde koronavirüs kısıtlamalarını gevşetme konusunda yeni bir dönem başlatarak Kasım'da açıkladığı 20 gevşetme adımına ek olarak 10 yeni adım açıklaması bekleniyor.

Reuters'a konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynağın verdiği bilgiye göre, Kovid-19 salgını Ocak'tan itibaren şu anda bulunduğu A kategorisi salgından daha düşük bir düzey olan B kategorisine indirilebilir.