Advertisement

Bernstein analistlerine göre Çin'deki son Kovid-19 karantinaları küresel enflasyon için 2020'deki dönemden daha büyük bir tehdit. Nedeni de dünyanın pandemi başladığından bu yana Çin mallarına olan bağımlılığının artması.

Analistler konu hakkındaki raporda Çin'in küresel ihracatının pandemi yılı 2021'de yüzde 15.4'e yükseldiğini, bunun da en az 2012'den beri en yüksek oran olduğunu kaydetti.

Tüm dünyanın artan vakalarla mücadele ettiği dönemde pandemiyi kısa sürede kontrol altına almayı başaran Çin'de üretim devam etmiş, ihracat da son 2 yılda yükselmişti. Ancak son birkaç haftada ülkede vakalarda görülen artış nedeniyle 2020'de uygulanandan daha sert karantinalar ve seyahat kısıtlamaları yeniden devreye alındı. Tüm dünyada kısıtlamalar geçen sene sonu itibariyle kaldırılmaya başlarken Çin 'sıfır Kovid' politikasını sürdürüyor. Evden çıkmama kararları ve virüs testi zorunlulukları Çin'in Şanghay gibi önemli finans merkezlerini olumsuz etkiliyor.

"Piyasalarda henüz fiyatlanmıyor"

Bernstein analisti Jay Huang "Çin'deki karantinaların makro ekonomideki etkisi çok yüksek olabilir. Bu etki piyasalarda henüz fiyatlanmıyor" dedi. Uzman, Şanghay'ın ihracatında konteyner maliyetlerinin pandemi öncesine göre 5 kat arttığını belirterek "Bu nedenle özellikle Çin'in ticaret ortaklarında da enflasyon artışı göreceğiz" dedi.

Çin'de ilk çeyreğe ilişkin ihracat rakamları, istikrarlı büyümenin devam ettiğini göstermişti.