Advertisement

Çin, pandemi kapanmaları nedeniyle zarar gören ekonomisini canlandırmak için altyapı harcamalarının finanse edilmesi amacıyla devlet bankalarına 800 milyar yuanlık (120 milyar dolar) kredi limiti açması talimatı verdi.

Başbakan Li Keqiang başkanlığında gerçekleşen Devlet Konseyi toplantısında yapılan duyurunun bu yıl yapılacak altyapı harcamalarının büyük bir kısmını karşılayabileceği değerlendiriliyor. Bloomberg Economics’in hesaplamalarına göre Çin’in 2021 yılında altyapı harcamaları 23 trilyon yuana ulaştı.

Harcama paketine destek veren bankalar arasında China Development Bank (Çin Kalkınma Bankası) de var.

Pekin’in büyümeyi destekleyici politikaların hızlandırılması çağrıları Nisan’da ekonomik aktivitenin daraldığı ve işsizliğin sert şekilde yükseldiğine dair verilerin gelmesi sonrası yoğunlaşmaya başladı.

Veriler Mayıs ayında daralmanın süreceğini gösteriyor

Yüksek frekanslı veriler düşüşün Mayıs ayında da devam ettiğine işaret ederek Li’nin geçtiğimiz hafta ikinci çeyrek için yıllık bazda olası bir daralma yaşanabileceğine dair riskler konusunda uyarıda bulunmaya itmişti.

Lu Ting liderliğindeki Nomura Holdings ekonomistlerinin geçtiği bir bilgi notunda Çin’in açıkladığı altyapı paketinin özel sektörün kredi talebinin düşük olduğu bir ortamda böylesi bir yatırımı destekleyebileceği belirtildi.

Nomura hükümetin yaklaşık 6 trilyon yuanlık bir fon açığı olduğuna dikkat çekerek bunun başlıca nedenlerinden birinin yerel yönetimlerin altyapı harcamalarında kritik bir fonlama kaynağı olan toprak satışından elde edilen gelirlerde yaşanan sert düşüş olduğunu kaydetti.

Ekonomistler altyapı yatırımlarının yüzde 10 civarında büyüyeceği öngörülerini korurken Kovid-19 kaynaklaı belirsizliklerin ekonomiyi tehdit etmeye devam ettiğini belirtiyorlar.

Ekonomistlerin büyüme beklentisi yüzde 3,9

Uzmanlar hükümetin yüzde 5,5’lik büyümesinin oldukça altında bir oran olan yüzde 3,9’luk bir büyüme tahmin ettiklerini belirtiyorlar.

Devlet Konseyi’nde bankaların kredi politikasını nasıl destekleyeceklerine değinilmezken kalkınma bankalarının ana fonlama mekanizamasının çıkarılan tahviller ve merkez bankasından alınan borçlar olduğu biliniyor.

2014 yılında Çin Merkez Bankası, Kalkınma Bankası’na 1 trilyon yuanlık kredi sağlayarak devlet destekli konut projelerinin finansman maliyetlerini düşürmüştü.

Çin’in bu yıl vereceği finansal desteğin büyük kısmını hane halkı yerine şirketlere vermeyi hedeflediği belirtiliyor. Çarşamba günü yapılan Devlet Konseyi Toplantısı’nda internet platformlarının lokal ve deniz aşırı Borsalarda halka arzına destek verileceği taahhüdü yinelendi.

Devletin tepe yönetim organı planlanan yardımların işlerini kaybeden ya da gelir kaybı yaşayan insanları hedeflemesi gerektiğini vurgularken sübvansiyonların bir kısmının sığınmacı işçiler için kullanılması gerektiği kaydedildi.

Son haftalarda azalan Kovid-19 vakaları Şanghay’da kapanmaların gevşemesine yol açarken hükümetin sıfır Kovid politikası nedeniyle uygulanan kısıtlamalar tüketimin bastırılmaya devam edeceğine işaret ediyor.