Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'de Komünist Parti'nin yıllık Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı sonrasında resmi basında yayınlanan yorumlarda gelecek yıl için "ihtiyatlı ve makul" para politikası uygulanacağı mesajları yer aldı.

Ayrıca konferansta maliye politikasının daha sürdürülebilir olması güvence altına alınırken proaktif kalmasına karar verildi. Çin hükümeti yıllık bazda düzenlenen konferansı gelecek yılın politika çerçevesini belirlemek üzere kullanıyor. Bu konferansta sinyaller verilmesine rağmen gelecek yılın Mart ayına kadar net hedefler açıklanmıyor.

Analistler 2021'de ülkede odak noktasının borç artış hızını düşürmeye ve ekonomiyi ABD ile gerginliklerden izole etmeye doğru kayacağını düşünüyor.

Çin, koronavirüsün etkin bir şekilde kontrol altına alınması ile mali ve parasal teşvikler sayesinde bu yıl büyüme kaydetmesi beklenen tek büyük ekonomi. Toparlanma şimdiye kadar gayrimenkul ve kamu liderliğindeki altyapı yatırımlarına bağlı kaldı. Özel sektör imalat yatırımları ve hanehalkı tüketimi ise geçen yılki seviyelerin altında.

Ekonomistler Pekin'in gelecek yıl tüketim harcamalarını artırmaya odaklanmasını bekliyor.