Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Çin lideri Şi Jinping, ülkesinin Pekin'e yönelik Batı kısıtlamalarına cevap olarak çip yapmak için kullanılan iki ana metalin ihracatına sınırlamalar getirmesinden bir gün sonra, ulusları ayrıştırmayı ve tedarik zincirlerini kesmeyi reddetmeye çağırdı.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, Şanghay İşbirliği Örgütü liderlerine yaptığı çevrimiçi konuşmada, "engeller koyma, tedarik zincirlerini ayırma ve koparma hareketlerini reddetmek" için ülkelerle çalışmak istediğini söyledi.

Şi resmi Şinhua Haber Ajansı tarafından Salı günü geç saatlerde yayımlanan yorum metnine göre, "Kazan-kazan işbirliği pastasını büyütmeli ve daha fazla kalkınma kazanımının dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından daha adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamalıyız" dedi.

Açıklamalar Çin'in çip metallerine ihracat kontrolü sonrası geldi

Açıklamaların, Şi hükümetinin Pazartesi günü galyum ve germanyumu kimyasal bileşikleriyle birlikte ihracat kontrollerine tabi tutma kararı sonrasında gelmesi dikkat çekti. Çin Ticaret Bakanlığı, hareketin ulusal güvenliği koruma amaçlı olduğunu söyledi.

Eski bir ticaret bakanı yardımcısı olan Wei Jianguo, metaller üzerindeki ihracat kontrollerinin "sadece başlangıç" olduğunu ve ABD'nin daha fazla teknoloji kısıtlaması getirmesi durumunda Çin'in karşı önlemleri artıracağını söyledi.

Wei devlet tarafından yönetilen China Daily'ye, ihracat kontrollerinin bazı ülkelere ağır zarar vermesini beklediğini söyledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in Pekin'i ziyaretinden hemen önce gelen Çin'in hamlesinin, ülkelerin dünyanın ikinci büyük ekonomisine bağımlılığı azaltma çabalarını hızlandırabileceği değerlendiriliyor.

ABD, Çin’in askeri alanda ilerlemelerini büyük oranda sınırlamak ve teknoloji emellerini dizginlemek için, son dönemde giderek daha agresif önlemler alırken Avrupa ve Asya'daki müttefiklerini de aynısını yapmaya ikna etmeye çalıştı.

ABD Çinli şirketlere bulut hizmetini kısıtlamaya hazırlanıyor

Wall Street Journal'ın bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD şu anda Çinli şirketlerin Amazon ve Microsoft tarafından sağlananlar da dahil olmak üzere bulut bilişim hizmetlerine erişimini kısıtlamaya hazırlanıyor.

WSJ’nin bildirdiğine göre Washington yönetimi, bulut sağlayıcılarının yapay zeka modellerini eğitmek için bu tür platformları kullanan Çinli şirketlere hizmet vermeden önce hükümetten izin almasını zorunlu tutmayı değerlendiriyor.

Pekin yönetimi daha önce ulusların Çin’den ayrışma çabaları veya Çin’de olan risklerini azaltmak için hamlelerini eleştirmişti. Başbakan Li Qiang geçtiğimiz hafta ekonomilerini politize etmeye çalışan hükümetlerin dünyayı yalnızca parçalayacakları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Li, “Son yıllarda birilerinin kurduğu görünmez engeller giderek yaygınlaşıyor ve dünyayı parçalanmaya, hatta çatışmaya itiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao ise, Salı günü Pekin'de eski Japon Dışişleri Bakanı Yohei Kono'ya iki ülkenin tedarik zincirlerinin istikrarlı kalmasını sağlamak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.