Advertisement

Çin'de Başbakan Li Keqiang tarafından başkanlık edilen Devlet Konseyi’nde ekonomiyi daha istikrarlı hale getirmek amacıyla mali, finansal tedarik zincirleri, enerji, sosyal yardım, barınma, tüketim ve yatırımlar gibi alanlarda özel önlemler alınması kararlaştırıldı.

Mali açıdan daha fazla sayıda sektörde vergi indirimine gidilmesi ve toplam vergi indiriminin 140 milyar yuana çıkarılacağı belirtilen haberde sosyal güvenlik ödemelerinin ertelenmesi de yılsonuna uzatılarak daha zorlu sektörlere de yayılacak.

Finansal olarak ise küçük ve orta işletmelere ayrılan kredi desteği payının da bu yıl iki katına çıkarılmasına karar verildi.

Son dönemde çok fazla gündeme gelen tedarik zinciriyle ilgili sıkıntıları da çözmek isteyen Çin, üretimin kaldığı yerden devam etmesi ve nakliyelerin sorunsuz sürdürülebilmesi için alınan önlemlerin gözden geçirilerek iyileştirme çalışmalarının yapılacağı kaydedildi.

Tüketimi canlandırmak için yolcu araçlarında alınan vergilerde 60 milyar yuana kadar indirim kararı alınırken barınma taleplerini karşılamak için de şehirlere uygun şekilde geliştirilmiş önlemler devreye alınacak.

Konsey bir dizi enerji projesine başlanarak enerji güvenliğinin sağlanmasını hedeflerken işsizlere yapılacak sosyal yardım standartlarında da artan enflasyonun hesaba katılması kararı aldı.