Advertisement

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, küresel ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulunurken, ABD ve müttefiklerinin diğer ülkeler üzerinde tahakkümünün engellenmesi gerektiğine işaret etti.

Asya Boao Forumu'nda konuşan Şi, uluslararası ilişkilerin müzakereler yoluyla ilerletilmesi ve dünyanın geleceğine tüm ülkelerin karar vermesi gerektiğini söyledi. Şi, ABD'nin adını anmadan "Bir ya da birkaç ülke diğer ülkelere kurallarını empoze etmemeli, dünya birkaç ülkenin tek yanlı bakış açısıyla yönetilmemeli" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Çin menşeli tedarik zincirine, özellikle son dönemde gündeme gelen çip krizine yönelik açıklamalarına atıfla Şi, kısıtlamalar ve ekonomi ve piyasa ilkelerini ihlal eden ayrışmalar oluşturacak herhangi bir çabanın ne kendilerine ne de başkalarına çıkar sağlamayacağını belirtti.

Çin'in hiçbir zaman silahlanma yarışına girmeyeceğini belirten Şi, konuşmasında "Bugün dünyanın ihtiyaç duyduğu şey hegemonya değil, adalettir. Diğerleri üzerinde tahakküm kurmak ya da diğer ülkelerin uluslararası ilişkilerine müdahil olmak kimsenin desteğini almayacaktır" ifadelerini kullandı.