Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), ekonomiyi koronavirüs kaynaklı gerilemeden çıkarma çabaları çerçevesinde bu yıl kredi akışını beşte bir oranında artırmak istiyor.

PBOC Başkanı Yi Gang'a göre bu, rekor düzeydeki özel maksatlı tahvil ihraçları ve banka kredilerinde yüzde 19'luk artış yoluyla gerçekleşecek. Yi, Perşembe günü Şanghay'daki konuşmasında toplam finansman akışının bu yıl en az 30 trilyon yuan (4.2 trilyon dolar) olacağını belirtti.

Bloomberg hesaplamalarına göre bu 2019'da kaydedilen -hükümetin tahvil ihraçlarıda dahil olmak üzere- 25.6 trilyon yuanlık yeni krediler ile kıyaslandığında yüzde 17'lik bir artış anlamına geliyor. Bu gerçekleştirilse bile, Çin ekonomisinin ilk çeyrekteki sert küçülmesi ve virüs nedeniyle kapanmaların geri dönmesi ihtimali göz önünde bulundurulduğunda yeterli olmayabilir.

Hong Kong'da ING Bank NV ekonomisti Iris Pang, "Toparlama için ihtiyaç duyulan teşvikler düşünüldüğünde bu genişleme çok mütevazı. Bu küçük bir kriz sonrası kredi genişlemesi gibi. Oysa biz derin bir resesyondayız." dedi.

Bankacılık düzenleme otoritesinin başındaki isim Gu Shuqing Perşembe günkü açıklamasında yetkililerin Çin ekonomisini nakde boğmayacağını söylemişti.