Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin ve Suudi Arabistan yaklaşık 7 milyar dolar değerinde yerel para birimi temelli swap anlaşması imzalayarak, Orta Doğu ve gelişmekte olan piyasalardaki ülkelerin petrol dışı ticaretlerinin daha büyük bir kısmını dolardan koparacak kritik bir adım attı.

İki ülkenin merkez bankaları üç yıllık bir anlaşma ile en fazla 50 milyar yuan ya da 26 milyar riyallik bir takas anlaşması üzerinde mutabık kaldı. Büyük enerji ve emtia ihracatçılarıyla yapılan işlemlerde yuan kullanımını teşvik eden Çin, Suudi Arabistan'ın en büyük ticaret ortağı.

Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, swap anlaşmasının finansal işbirliğini güçlendirmeye yardımcı olacağı ve ülkeler arasında ticaret ve yatırımı kolaylaştıracağı belirtildi. Suudi para otoritesi ise bunun iki merkez bankası arasında artan işbirliğini yansıttığını söyledi.

Anlaşma Pekin ve Riyad arasındaki ilişkilerin güçlendiğinin son işareti olarak değerlendirildi. Suudi Arabistan uzun zamandır Çin'in başlıca petrol tedarikçilerinden biri olmasına rağmen, son yıllarda Saudi Aramco'nun Çin'in petrokimya sektörüne milyarlarca dolar yatırım yapması ve Krallığın Çinli teknoloji şirketlerini çekmeye çalışmasıyla ticari bağlar genişlemişti.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping geçen yıl Riyad'ı ziyaret ederken iki ülke arasında 50 milyar dolar değerinde prensip anlaşmaları imzalanmıştı.