Advertisement

SADİ KAYMAZ/BLOOMBERG HT ASYA TEMSİLCİSİ

Japonya’da enflasyon kıpırdanmaya başladı, öncü gösterge gıda ve enerji fiyatlarına işaret ediyor.

Tokyo bölgesinde tüketici fiyatları içinde bulunduğumuz şubat ayında yüzde 1 artış kaydetti. Ulusal veriyle hemen hemen örtüşmesi nedeniyle kıstas kabul edilen veri bir önceki ay %0.6’yı göstermişti.

Alt kalemleri incelendiğinde elektrik ve benzin fiyatları itici güç konumunda, ayrıca un, ekmek, makarna gibi kalemlerde de olağandışı artışlar dikkat çekiyor.

Girdi maliyetlerindeki yükseliş sebebiyle çok istenip de bir türlü ulaşılamayan yüzde 2 hedefinin önümüzdeki aylarda mümkün olduğunu tahmin eden analistlerin sayısı az değil.

Çin piyasaya 46 milyar dolarlık net enjeksiyonda bulundu

Çin’de merkez bankası PBOC güne likidite sürpriziyle başladı, bankalar arası piyasaya 46 milyar dolarlık net enjeksiyonda bulundu.

Haftalık ters repo operasyonu şeklindeki hamle özellikle teknoloji şirketlerinin ağırlıklı bulunduğu Shenzhen Borsasında sabah saatlerinde yüzde 2’yi aşan kazançlara zemin hazırladı. PBOC 2020 yılı Eylül ayından beri piyasaya bu kadar yüksek miktarda net likidite sürmemişti.

Enjeksiyonda Ukrayna krizinin de etkisiyle oluşan nakit sıkışıklığı temel pay sahibi olmalı, zira gecelik repo faizleri dün son haftaların zirvesine tırmanmıştı.

Toyota üretiminde Omikron etkileri hissediliyor

Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota’nın aylık üretimi ciddi oranda daraldı.

Toyota Ocak ayında 630891 adet araç ürettiğini açıkladı, azalma geçen yılın aynı döneminde göre %15 oldu. Çip krizini başından beri hafif yaralarla atlatan Japon devi son dönemde Omikron kaynaklı salgın ve önlemlerle baş etmekte zorlanıyor.

Japonya ve Çin’deki bazı üretim hatları geçen ay virüs önlemleri nedeniyle aksadı. Çip krizininin hüküm sürdüğü dönemde yedek parça üreticilerinin de tesislerde artan vakalar veya genel virüs önlemlerinden etkilendiği biliniyor.

Grup daha önce 9 milyon olarak belirlediği yıllık üretim hedefini geçtiğimiz haftalarda 8.5 milyona çekmişti.

Çin borsalarında solar enerji revaçta

Çin’de solar enerji hisseleri Ukrayna krizi dolayısıyla hafta başından beri rallide.

Shanghai, Shenzhen ve Hong Kong’ta listeli hisseler bugün de hareketliliğini sürdürdü. Panel üreticisi Trina Solar yüzde 9.8, polisilikon devi Wuxi Shangji %7.8 tırmandı. Yüksek çarpanlarla fiyatlanan sektöre beş gündür art arda yüklü net fon girişleri var.

Dünyada panel ve panel bileşenleri üretiminin büyük kısmını Çinli şirketler gerçekleştiyor.

Alibaba’da görünüm olumsuz

Regülatörlerin tam saha baskısı altında bulunan Alibaba’nın bilançosu beğenilmedi.

Ana iş kolu elektronik ticaret alanındaki gelir daralması dikkat çekti, grubun marjlarındaki düşüş ise ana endişe konusu. 1990’larda kurulan ve hızla zenginleşen ülkede iki sene önceye kadar ‘Amazonvari’ performanslar gösteren e-ticaret ve fintech devi otoritelerin başlıca hedefi haline gelmiş durumda.

Çin’de makro dengesizlikler, cansız iç tüketim ve artan rekabet de kar marjları ve satış gelirlerini aşındırıyor.

Japonya’dan Rusya’ya ağır yaptırım kararları

Japonya’da Kishida yönetimi Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı sesini en çok yükselten ve yaptırım aksiyonu alan ülkeler arasında.

Tokyo’nun yaptırım sepetinde vizelerin askıya alınması ve gerçek kişilere müeyyidelerin ötesinde can yakıcı önlemler de bulunuyor. Rusya’ya ait finansal varlıkların dondurulması ve yarı iletken ihracının önlenmesi bu bağlamda kayda değer.

Küresel yarı iletken zincirinde Japonların kritik yeri bulunuyor.

Analistler, özellikle Rus savunma sanayi kompleksinin söz konusu önlemlerden etkilenebileceğini belirtiyor.