Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Moody’s’in Çin’in kredi notunun görünümünü düşürmesinin ardından yatırımcıların güveni olumsuz etkilenirken, Çin Merkez Bankası (PBOC) günlük referans oranı aracılığıyla yuana desteğini artırdı.

PBOC, dolar/yuan günlük referans oranını, Bloomberg anketindeki ortalama tahmin olan 7,1486’nın altında, 7,1140 olarak belirledi. Referans oranı ile Bloomberg beklentisi arasındaki fark iki haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu da Pekin yönetiminin para birimini desteklemek için girişimlerini artırdığına işaret etti. Oversea Chinese Banking Corp. Stratejisti Christopher Wong, “Politika yapıcılar sadece istikrarlı bir yuan görmek istediklerini mesajını sürdürmek ve Moody’s’in adımının politika yapıcıların çabalarını rayından çıkarmasını önlemek istiyor.

Piyasa, yuanda aşırı dalgalanma olması durumunda politika yapıcıların devreye girmesi ihtimalini göz ardı edemez” yorumunu yaptı. Moody’s dün Çin’in “A1” seviyesinde olan yerel ve Döviz cinsinden uzun vadeli kredi notlarının teyit edildiğini, ülkenin kredi notu görünümünün ise durağandan negatife düşürüldüğünü açıklamıştı.

Kurum, karara gerekçe olarak, orta vadede yapısal ve kalıcı olarak düşük büyümeye ilişkin riskler ve ülkenin emlak sektöründe devam eden daralmaya işaret etmişti.