Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Merkez Bankası, Pekin saatiyle Cuma günü geç saatlerde para birimi hakkında "kapsamlı önlemler alacağını ve beklentileri dengeleyeceğini" söyledi. PBOC ayrıca üç aylık para politikası raporunda "büyük dalgalanma risklerini kararlılıkla önleyeceğini" söyledi.

Para otoritesi ayrıca, iç talep hala "güçlü olmadığı" için ekonomiye desteği daha geniş bir şekilde artırma sözü verdi. Bu değerlendirmenin en son teyidi, imalat faaliyetinin Haziran ayında tekrar daralması ve diğer sektörlerin ivme kazanamamasıyla birlikte geldi.

Çin yuanı bu haberin ardından dolar karşısında yedi ayın en düşük seviyesine geriledi ve bu çeyrekteki düşüşünü yüzde 5'in üzerine çıkardı

Deutsche Bank AG'nin baş uluslararası stratejisti Alan Ruskin, merkez bankasının yorumlarıyla ilgili olarak, "Manşetler, PBOC'nin para birimi ve ekonomi için sözlü desteği açısından bir ilerlemeyi temsil ediyor. Piyasa şimdi önemli takip eylemleri bekleyecek. Bunlar zorlu olabilir, çünkü büyümeyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürmeye yönelik bir hareket, döviz kurunu destekleme çabalarına karşı işe yarayabilir” dedi.

Ruskin, mali eylemlerle birlikte kredi desteğinin sağlanmasının yararlı olacağını söyledi.