Advertisement

Devlet destekli China Daily gazetesinde yer alan başmnakalede, Çin hükümetinin TikTok'un ABD tarafından ele geçirilmesinin kabul etmeyeceği ve Washington'ın Çin'i satışa zorlaması halinde karşı hamlede bulunulağı bildirildi.

Pekin'in bu reaksiyonu, ABD Başkanı Donald Trump'ın 15 Eylül'e kadar TikTok'un Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde 15 Eylül itibariyle yasaklayacağıonı bildirmesinin ardından Pekin cephesinden alınan en güçlü yanıt oldu.

China Daily gazetesinde yer alan baş makalede seçenekler detaylandırılmaksızın, "Çin hiçbir koşulda Çinli teknoloji şirketinin çalınmasını kabul etmeyecek ve yönetimin bu zoraki tutumuna karşı hamlede bulunacaktır. Rekabetin şu anda veri toplamak ve bu veriyi kullanma yeteneğine bağlı olması teknoloji cephesinde yeni bir mücadele alanı sunuyor" satırlarına yer verildi.

ByteDance, ABDli yasa yapıcıların veri toplayarak ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu belirttiği TikTok'un yurt dışındaki başarısı ile dünyanın en büyük start-up'ı haline geldi.