Advertisement

Çinli yasa yapıcılar ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong’daki temel hak ve özgürlüklere tehhdit oluşturması halinde güçlü bir cevap verileceği ni söylediği genişletilmiş ulusal güvenlik yasa teklifini Trump’a meydan okuyarak onayladı.

Çin’in Ulusal Halk Kongresi Perşembe günü yasa teklifini onayladı.

Çinli yetkililer anayasanın ortadan kaldırılması, ayrılıkçı faaliyetler, terörizm ve yabancı müdahaleyi kapsayan yasanın detaylarını aylarca açıklamayabilirler.

Yarı özerk Hong Kong’un Yerel Yasama Konseyi’ni atlatma hamlesi demokrasi yanlısı aktivistleri ve muhalif politikacıları endişelendirdi. Yasanın şehirdeki protestoları tekrar alevlendirme riski ile birlikte Asya’nın finans merkezindeki yargı bağımsızlığının zayıflaması halinde şirketlerin ülkeden çıkma olasılıkları da bulunuyor .

Çarşamba günü Trump yönetimi, blabla diyerek önemli bir adım attı.

Bu hamlenin Trump yönetimi tarafından Çinli yetkililere yönelik bazı yaptırımları tetikleyebileceği belirtiliyor.

Ulusal Güvenlik Yasası

Çin’de yaklaşık 5 bin delegenin katılımıyla başkent Pekin’de düzenlenen Ulusal Halk Kongresi ve Halk Siyasi Danışma Konferansının yıllık toplantılarının kapanış oturumunda Ulusal Güvenlik Yasası, 2 bin 878 oyla kabul edildi.

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor. Hong Kong yerel meclisinin onayı gerekmeksizin yasa yürürlüğe girecek.

Hong Kong'daki muhalifler ve Batılı ülkelerin karşı çıktığı Ulusal Güvenlik Yasası'nın Çin medyası tarafından Hong Kong’un "vatan hainleri" olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş adamları ve aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önünü açıyor.