Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), politika yapıcıların yuanın dolar karşısındaki güçlü yükselişini durdurmak için en somut adımı atmalarından bir gün sonra, para biriminin değer kazanmasını sınırlamak için ilave adımlar attı.

PBOC, günlük yuan referans kurunu, Bloomberg’in 2018 yılında kur tahminlerini yayımlamaya başlamasından bu yana, söz konusu tahminlere kıyasla en düşük seviyede belirledi. Bu kur, PBOC’nin bankalara, ülke içinde dolar ve diğer yabancı para arzını azaltan ve yuan üzerinde düşüş baskısı oluşturan bir hareket olan rezerv olarak daha fazla yabancı para tutmaları talimatı vermesinden saatler sonra açıklandı. Ancak yuan buna karşın Cuma günü hem ülke içi hem ülke dışı piyasalarda güçlenmeye devam etti.

"Yetkililer kesin bir artış istemiyor"

Bu hareketler hep birlikte, piyasada işlem yapanların uzun pozisyonlarından hızlı bir şekilde çıkabildikleri dikkate alındığında, piyasaya Pekin’in kurdaki hızlı yükselişten endişe duyduğuna yönelik ilave işaretler veriyor. Bu hafta, yuan dolar karşısında, ekonomiyi desteklemek için daha fazla gevşemeye gidileceğine ilişkin resmi sinyallerin güveni artırmasının etkisi ile Mayıs 2018’den beri en yüksek seviyesine tırmandı.

Mizuho Bank Ltd. baş Asya Döviz stratejisti Ken Cheung, “Yetkililer hassas bir dönemde çok keskin bir değer artışı istemiyor. PBOC’nin, piyasaların daha da yükseliş beklentisi içine girdiği ve Fed’in daha şahin bir tutum takındığı dönemde güçlü bir sinyal göndermesi gerekiyor” dedi.

Brezilya’da enflasyon Kasım ayında beklentilerin altında kalmasına rağmen 18 yılın zirvesine tırmandı. Tüketici fiyatları Kasım’da bir önceki yıla göre yüzde 10,74 artarken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 10,9’luk bir artış yönündeydi.

Brezilya Merkez Bankası'nın politika yapıcıları Mart ayından bu yana borçlanma faizini 725 baz puan artırarak büyük ekonomiler arasında en fazla artırım yapan ülke oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, para politikasında önemli ölçüde sıkılaşmanın devam etmesinin uygun görüldüğü belirtti. Merkez Bankası, enflasyon projeksiyonlarındaki artış ve uzun vadede piyasaya yönelik artan risklere yönelik öngörüsünün de altını çizdi.

Nomura, küresel ekonominin 2022 yılının sonlarına dek karşı karşıya kaldığı daha büyük riskin, maliyet kaynaklı fiyat baskılarının halen zayıf olan iç talebi olumsuz etkilemesi ve daha sıkı maliye ve para politikalarının bir engel haline gelmesi ile birlikte, stagflasyon değil durgunluk olduğunu kaydetti.

Aralarında Rob Subbaraman’ın bulunduğu Nomura ekonomistleri, 2022 görünüm raporunda, ülkelerin büyük kısmında “maliyet yönlü enflasyonun baskın” olduğunu ve kâr marjlarını baskılayan bu kötü enflasyon çeşidinin reel hane halkı gelirini azalttığını ve talebin zayıf olduğu dönemde, kendi kendini düzeltme eğilimi gösterdiğini belirtti.

Nomura ekonomistleri, ekonomilerin büyük kısmının, Euro Bölgesi, İngiltere, Japonya ve Çin dahil, süregelen pandemiden tam olarak toparlanamadıklarına ve bu ekonomilerin kırılgan özel taleplerinin onları büyümedeki aksaklıklara daha duyarlı hale getirdiğine dikkat çekti.

"ABD ekonomisi daha iyi pozisyon aldı"

Raporda, büyümedeki yavaşlamanın, yüksek enflasyondan dolayı kârlarda ve hane halkı gelirinde meydana gelen erimeden, ekonomik belirsizlik ortamında artan tasarruflardan ve maliye politikasının önemli bir engel haline dönüşmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Nomura ekonomistleri, ABD ekonomisinin, ülkenin “tam güçlü talebe” toparlanması ve buna bağlı olarak maliyet kaynaklı enflasyonu absorbe edebilecek daha büyük bir tampona sahip olmasından dolayı diğer ekonomilerden ayrıldığını kaydettiler.

Nomura’ya göre, ABD, para ve maliye politikalarının sıkılaştırılması ile birlikte, hedef enflasyon ve trend büyümeyi kapsayan 2022’deki koşullar için daha iyi pozisyon almış durumda.

Bitcoin, yıl sonuna yaklaşırken yıl ortalamasına yakın bir seyir izliyor. 2021’e 28 bin dolar civarında başlayan kripto para Kasım’da 69 bin dolara ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördükten sonra kademeli bir şekilde gerilemişti.

Bitcoin’in 2021 ortalaması 10 aralık cuma sabah 47 bin 272 dolar seviyesinde bulunurken, kripto para aynı saatlerde 48 bin 300 dolar civarında işlem görüyor.

En büyük piyasa değerine sahip olan Bitcoin teknik olarak da geçen hafta 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırdıktan sonra 46 bin 566 dolar olan 200 günlük hareketli ortalamasına yakın bir seyir izliyor.

Bitcoin yatırımcıları ise kripto paralar için döngünün tamamlanıp tamamlanmadığını yakından takip ediyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise Bitcoin için uzun dönem boğa senaryosunun hala devam ettiğini fakat kısa vadede tüm göstergelerin ayı piyasasına işaret ettiğini belirtti. “Bitcoin’in güçlenen doların üstesinden gelmesi lazım” diyen Moya, Omikron’un riskli varlıklar üzerinde yarattığı risklerin de yükselişi baskıladığını söyledi.

Altın, ABD enflasyon verisi öncesinde hafta boyunca inişli çıkışlı bir seyir izlerken bu haftayı da kayıpla kapatması halinde 2019’dan bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmiş olacak. Gram altın ise küresel altın fiyatlarının dar bir fiyat aralığına sıkışmasıyla dolar/TL’deki seyri takip ediyor.

Altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım patikasının nasıl şekilleneceğini daha iyi anlamak için bugün 16:30’da açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verisine odaklandı. Altın, enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerle Kasım ayında yükselmişti.

Fed yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda para politikasındaki sıkılaşmanın hızı için enflasyondaki yükseliş ve istihdamdaki iyileşmeye odaklandıklarını belirtmişti. Altın yatırımcıları da Fed’in faizleri ne zaman artıracağını anlayabilmek için istihdam verilerini yakından takip ediyor.

Ons altın fiyatı

Hafta başından bu yana dar bir fiyat aralığında işlem gören ons altın, çarşamba günü 1.792 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra gerileyerek yeniden 1.780 dolar civarına indi. ABD enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izleyen değerli metal, ABD enflasyon verisi öncesinde 1.779 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişle geçen hafta 791 TL’ye ulaşarak rekor tazeledikten sonra hafif bir çekilme yaşasa da haftanın kalanında yükseliş eğilimi içerisindeydi. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, pazartesi günü dolar/TL’deki yükselişle rekor tazeleyerek 795 TL’yi gördükten sonra cuma günü 789 TL civarında bulunuyor.