Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, ülkedeki düzenleyici kurumların yöneticileri tarafından bilgilendirileceği yönünde çıkan dünkü haberin ardından, hisse senetlerinde son dönemde yaşanan satış dalgasına karşı hükümetten daha fazla adım gelebileceği yönündeki beklentiler artmıştı.

Bloomberg’in konu hakkında bilgi sahibi kaynakları, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu liderliğindeki düzenleyicilerin piyasa koşulları ve en son politika girişimleri konusunda üst düzey liderleri bilgilendirmeyi planladıklarını bildirmişti.

Bu haberle CSI 300 endeksi salı gününü yüzde 3,5 ile 2022 sonundan bu yana en güçlü yükselişle tamamlamıştı. Endeks bu sabah da TSİ 06:43 itibarıyla yüzde 0,45 ile yükselişini sürdürüyor. Hong Kong ve Çin hisse senetleri piyasa değerinden, 2021’deki zirvelerinden bu yana, yaklaşık 7 trilyon dolarlık değer silindi ve ekonomiyi desteklemeye ve piyasaları istikrara kavuşturmaya yönelik arızi yaklaşımlar şu ana kadar güveni artırmada başarısız oldu.

Çin bir hafta sürecek Ay Yeni Yılı tatiline hazırlanırken, politika yapıcılar için Tüketici Güveninin daha fazla zarar görmesini önlemek ve Borsayı istikrara kavuşturmak önem taşıyor.