Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin hükümetinin en üst düzey sağlık otoritesinin tahminlerine göre, ülkede Kovid-19 virüsü bir günde yaklaşık 37 milyon kişiye bulaşıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun Çarşamba günü yaptığı bir toplantının tutanaklarında, Aralık ayının ilk 20 gününde 248 milyon kadar insanın yani nüfusun yaklaşık yüzde 18'inin Kovid-19 hastalığına yakalandığı tahmin edildi. Bu günlük vaka sayısı, Ocak 2022'de açıklanan yaklaşık 4 milyonluk rekor vaka sayısını gölgede bırakıyor.

Pekin'in Kovid-19 salgınına karşı uyguladığı sıfır vaka politikasında değişikliğe gitmesi, Omikron varyantının hızla yayılmasına yol açtı. Tahminlere göre, Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaleti ve başkent Pekin sakinlerinin yarısından fazlasının enfekte olduğu aktarıldı.

Laboratuvar testlerinin yerini ev testlerinin alması nedeniyle birçok ülkede enfekte olan insan sayısının kayıt altına alınması zorlaştı. Çin’de bir dönem her yerde bulunan PCR test kabinlerinin bu ayın başlarında kapatılması sebebiyle ülkedeki vaka sayısının nasıl belirlendiği ise bilinmiyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Bloomberg News’in konu hakkında yönlendirdiği sorulara henüz bir açıklama yapmadı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından 20 Kasım’da yapılan açıklamada, Pekin'de yaşayan 87 yaşındaki birinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilmişti. Bu, 26 Mayıs'tan bu yana ülkede virüs nedeniyle kayıtlara geçen ilk ölüm olmuştu.