Advertisement

Çin’de Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüsten (2019-nVoC) kaynaklanan ölü sayısı 80’e ulaştı. Ülkenin yeni yıl tatili uzatılırken, hükümet raporlarının enfeksiyonun dünya çapına yayıldığını bildirdi. Çin’de yeni yıl tatili 2 Şubat’a dek uzatıldı.

Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, ölü sayısı 56’dan 80’e çıktı. Teyit edilen, vaka sayısı ise 2,744 olurken, 30,000 kişinin gözlem altında tutulduğu bildirildi. Hong Kong’da 8, Makau’da 5 ve Tayvan’da 4 vaka tespit edildi. Salgından etkilenenlerin eyaletlere göre sıralamasında Hubey, bin 423 vakayla başı çekti, başkent Pekin’de 68, Şanghay’da 53 kişinin salgına yakalandığı saptandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang Pazartesi günü Wuhan’ı ziyaret etti.

Enfeksiyonun belirtilerini göstermeden önce iki haftalık kuluçka döneminin olduğunun belirlenmesiyle ülke çağında endişeler arttı. Bu durumvirüsü taşıyan fakat semptomları henüz göstermeyen insanların diğerlerini enfekte etme olasılığını yükseltti.

Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanlığı’ndan Ma Xiaowei, “Virüs en az bir en fazla 14 gün olan kuluçka döneminde de bulaşıcı olabilir. Bu SARS’tan çok farklı” dedi.

- Salgın önlemleri sıkılaşıyor

Hubey eyaletinin Vuhan kentinde virüsün tespit edilmesinin ardından eyaletteki bazı şehirlerde toplu ulaşım hizmetleri durduruldu. Toplam nüfusu 150 milyonu bulan Guangdong ve Ciangşi eyaletlerinde maske takmak zorunlu hale getirildi.

Pekin, Şanghay, Tiencin ve Şian kentlerine uzun yol seferi yapan otobüslerin giriş ve çıkışı yasaklandı.

- Hubey eyaletinde tıbbi malzeme yetersizliği

Hubey Valisi Vang Şiaodong, eyaleti etkisi altına alan salgına ilişkin basın toplantısında, mevcut durumdan dolayı kendisini çok üzgün ve sorumlu hissettiğini söyledi.

Vali Vang, eyalette durumun ciddi olduğunu belirterek, tıbbi malzeme ihtiyacının bulunduğunu dile getirdi.

Ülkede dün yapılan açıklamalarda salgına neden olan koronavirüse karşı aşı geliştirilmeye başlandığı belirtilmişti ancak Ulusal Sağlık Komisyonu, virüsün uzmanlar tarafından tam olarak anlaşılamadığını ve yayılma hızının güçlendiğini kaydederek, salgının bir süre daha süreceğini bildirmişti.

Son günlerde ülkede ciddi şekilde salgın ve ölü sayısı artarken henüz virüse karşı aşı ya da ilaç bulunmuyor. Salgının ülkede ne dereceye ulaşacağı ise bilinmiyor. Salgının Vuhan'daki kapatılan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan çıktığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Yeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık'ta Vuhan'da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.


 

BN-AA