Advertisement
HABERLER ABONE OL

Pekin yönetimi, Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve Japonya'nın Çin'den gelen yolculara uyguladığı Kovid-19 tedbirlerine karşılık, bu ülkeye vize vermeyi durdurduğunu duyurdu.

Çin'in Seul’deki Büyükelçiliği, Güney Kore'den gelen ziyaretçiler için kısa süreli vize verilmesini askıya aldığını bildirdi. Japonya'nın Kyodo haber ajansı, Pekin'in Japonya'ya karşı benzer tedbirler uyguladığını açıkladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk yaptığı açıklamada, "Kore hükümetinin Çin'den giriş yapanlar için güçlendirilmiş önleme tedbirleri bilimsel ve nesnel temellere dayanmaktadır. Hükümet, ilgili bilgileri uluslararası toplumla şeffaf bir şekilde paylaşıyor ve Çin tarafıyla iletişim kurmaya devam ediyor.” dedi.

Çin, sınırları yeniden açma kararı aldı

Çin, Kovid-19 salgınına karşı uyguladığı “Sıfır vaka politikasını” aniden gevşetmesinin ardından Pazar günü itibarıyla sınırları yeniden açtığını duyurdu.

Çin, bir süre önce Kovid-19 PCR testi uygulamasını bırakmasının ardından günlük vaka sayısını da yayımlamayı durdurmuştu. Kısıtlama politikasında görülen U dönüşünden bu yana ülkede günde 5 veya daha az ölüm bildirilmeye başlandı. Bu rakamlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından eleştirilere neden oldu.

2020'nin başından bu yana Çin’de uygulanan sokağa çıkma yasakları ve PCR testleri ülkedeki ekonomik büyüme hızının yavaşlamasına sebep oldu.