Advertisement

Cineworld Group Plc, ABD ve İngiltere'de bulunan sinemalarındaki faaliyetlerini geçici olarak askıya alacağını duyurdu. Kış aylarında ses getirmesi beklenen yapımların koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelenmesi söz konusu kararda etkili oldu.

Dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri Perşembe günü ABD'de 536 Regal markalı salonunu, İngiltere'de ise Picturehouse markası da dahil olmak üzere 127 noktasını kapatacak. Şirket tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre söz konusu karardan 45 bin çalışan etkilenecek.

Şirketin hisse senetleri yüzde 60 düşmesinin ardından kayıplarını azaltarak Londra saatiyle 09.01'de yüzde 30'a indirdi. Cineworld'ün hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 88 değer kaybetti.

Citigroup Inc. analisti Natasha Brilliant, Pazartesi günü yazdığı müşteri notunda Cineworld'ün ek fona ihtiyaç duymasının artık neredeyse kesin gibi olduğunu söyledi. Londra'da işlem gören sinema zinciri 200 - 300 milyon dolar toplamak üzere tüm fonlama seçeneklerini değerlendirdiğini daha öncesinde zaten belirtmişti.

Brilliant, "Kapanma süresinin uzamasıyla birlikte grup, mevcut kredi imkanı sona erdiğinde Ocak 2021'den itibaren ek fonlamaya ihtiyaç duyacak ve toplanan miktar 500 milyon dolara kadar olabilir. Endişemiz bunun ciddi bir maliyetle finanse edilmesi." dedi.

Uluslararası ölçekte genişlemeye yönelik adımlar atan şirketin borcu, 2017'deki 467 milyon dolar seviyesinden 8.5 milyar dolara yükselmiş durumda.

Şirketin yıllık raporuna göre 2019 itibarıyla 30 bin çalışanı var. Ayrıca temizlik ve güvenlik için kontratlı personelleri de bulunuyor.