Advertisement
 • 01
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  Çin'in yerli üretim yolcu uçağı C919’un ilk teslimatının, China Eastern hava yolu şirketine yapıldığı bildirildi. Xinhua'nın haberine göre, B-919A kayıt numaralı uçak, Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı'ndan kalkarak aynı şehirdeki Hongçiao Uluslararası Havalimanı'nda şirkete teslim edildi.

 • 02
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  Boeing 737 ve Airbus 320 muadili olarak tasarlanan yolcu uçaklarının, 2023'ten itibaren ticari seferlerde kullanılmaya başlanması öngörülüyor. Devlete ait Çin Ticari Uçak Şirketinin (COMAC) geliştirdiği tek koridorlu ve dar gövdeli uçak, 156 ila 168 yolcu taşıyabiliyor.

 • 03
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  Model, ilk test uçuşunu 14 Mayıs'ta yapmış; uçuşa uygunluğunu tescil eden tip lisansını 30 Eylül'de, üretim lisansını 30 Kasım'da almıştı.

 • 04
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  China Eastern, Mart 2021'de imzalanan anlaşmayla uçakları tanesi 99 milyon dolara satın almak için COMAC ile anlaşmaya varmıştı. Şirket, uçakları Şanghay'dan Pekin, Guangcou, Şıncın ve Çıngdu şehirlerine yapılacak iç hat uçuşlarında kullanmayı planlıyor.

 • 05
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  Dünyada sivil havacılık sektöründe en yaygın kullanılan uçak tipi olan orta mesafe yolcu uçağının piyasaya sürülmesiyle Çin'in, ABD'li Boeing ile Avrupalı Airbus şirketlerinin egemenliğindeki küresel yolcu uçağı pazarında pay sahibi olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

 • 06
  Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

  COMAC tarafından 2008'de geliştirilmeye başlanan C919 ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflese de, jet motoru ve kontrol yazılımları gibi kritik bileşenleri General Electric ve Honeywell gibi ABD şirketleri tarafından üretildiği için bütünüyle yerli nitelik taşımıyor.