Advertisement
HABERLER ABONE OL

Delta varyantının özellikle Asya’daki üretim zincirlerine olumsuz etkisi otomotiv sektöründe kullanılan çiplerde arz sıkıntısının uzamasına yol açıyor.

IHS Markit raporuna göre dünya otomotiv üretimi çip krizi sebebiyle bu yıl 7,1 milyon adet düşüş yaşayabilir. IHS raporunda sektörün yaşadığı üretim zorluklarının 2022’de sürmesi beklenirken, çip tedarikinde 2022’nin ikinci çeyreğine normalleşme beklenmediği kaydedildi.

ABD’de üç Demokrat senatör, ABD’deki fabrikaların üretime ara vermesi üzerine dünyanın çip üretim merkezi Tayvan’dan yardım talep etti. Ancak IHS analistlerine göre sorun sadece Tayvan kaynaklı değil. Mark Fulthorpe ve Phil Amsrud, raporlarında “Malezya da çip üretim zincirinde test ve paketleme operasyonlarının yürütüldüğü bir merkez konumunda. Malezya’daki Kovid-19 karantina önlemleri sebebiyle ek volatilite bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Çip krizi Toyota'da üretim beklentilerini aşağı çekmişti

Toyota Eylül ayı için küresel üretimini ilk tahminine göre yüzde 40 oranında azaltma kararı almıştı.

Daha önce Eylül küresel üretimini 900 bin aracın biraz altı olarak öngören Toyota bu tahminini çip krizi sebebiyle yaklaşık 500 bine indirdi.

Toyota’nın Adapazarı’ndaki fabrikasında da çip arzında yaşanan sıkıntılar dolayısıyla üretimin geçici olarak durdurulması kararı verilmişti.

Bloomberg'e konuşan şirket sözcüsüne göre, fabrika 20 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında üretime ara verecek.