Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Geliştirme çalışmaları devam eden aşıların koronavirüse karşı etkili olduğunu gösteren araştırmaların ardından küresel piyasalarda aşının yaygınlaşmasının yatırımcıları dolardan daha da uzaklaştırabileceği yorumları yapılıyor.

Citi stratejistlerine göre aşıların geniş çaplı dağıtımının sağlanması durumunda dolar 2021’de yüzde 20’ye kadar düşüş yaşayabilir.

Aralarında Calvin Tse’nin de bulunduğu stratejistler aşının yaygınlaşması durumunda doların bir yıldan fazla süren 2000’li yılların ortalarındakine benzer bir patika izleyeceği kanısında.

Citi’ye göre aşının yanı sıra Fed’in güvercin kalacak olması ve dünyanın geri kalanının daha hızlı bir büyüme oranı yakalaması doları aşağı çekecek diğer faktörler arasında yer alacak.

Bloomberg Dolar Endeksi mart zirvesinden bu yana yaklaşık yüzde 11 düşüş kaydetmiş durumda.

Pfizer-Biontech'in ardından Moderna aşısına yönelik sonuçlar risk iştahını artırdı

Pfizer ve Biontech'in geliştirdiği aşının yüzde 90 etkili bulunduğu haberinin ardından, Moderna'nın geliştirdiği aşının da yüzde 94,5 etkili görüldüğü yönündeki araştırma sonuçları piyasalardaki risk iştahını artırırken, güvenli limanlara yönelik talebi de düşürmüştü.

ABD'de S&P 500 endeks vadelileri haberin ardından sıçradı. Endeks vadelileri, aşı haberinin öncesinde, ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden'ın danışmanlarının artan virüs vakalarına rağmen ulusal çapta bir karantinaya karşı olduklarını ifade etmeleri sonrasında artıda seyrediyordu.