Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası hakkında Reuters'a demeç verdi.

Enflasyonu yenmek için Fed’in muhtemelen bir faiz artırımı daha yapması ve ardından faiz oranlarını "bir süreliğine" beklemeye alması gerekeceğini belirten Mester, faiz indirimlerinin 2024'ün sonlarında başlayabileceği yönündeki önceki görüşünü yeniden değerlendirebileceğini söyledi.

Mester, ekonomiye darbe vuracak kadar sıkı bir para politikası istemediğini belirttiği demecinde, Fed'in para politikasını 2025 sonuna kadar enflasyonu yüzde 2’lik hedef seviyeye ulaştıracak şekilde ayarlamak istediğini açıkladı.

Hızla artan fiyatların Amerikalılara yük olduğunu belirten Mester, “Enflasyonun artmasına izin vermek, aynı zamanda ekonomiyi gelecekteki şoklara karşı daha savunmasız bırakıyor. Enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde kalmasına ne kadar uzun süre izin verirsek, giderek daha yüksek bir fiyat seviyesi oluşturuyoruz” dedi.

Powell: Faizi gerektiğinde artırmaya hazırız

Fed Başkanı Jerome Powell, 25 Ağustos Cuma günün Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'ndaki konuşmasında, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve gerekirse faizleri artırmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Geçtiğimiz yıl boyunca para politikasını sıkılaştırdıklarını belirten Powell, enflasyonun aşağı gelmesi konusunda iyimser olmalarına rağmen enflasyonun hala yüksek kalmaya devam ettiğini açıklamıştı. Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedef seviyeye doğru ilerlediğinden emin olana kadar politikalarını kısıtlayıcı bir seviyede tutma niyetinde olduklarının altını çizmişti.