Advertisement

Automobilwoche dergisinin şirket kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Daimler AG'nin CEO'su Ola Kaellenius, yeni bir maliyet tasarruf programı planlıyor. Buna göre 2025 yılına kadar 10 bin kişi daha işten çıkarılabilir.

Dergiye göre otomobil üreticisi bilgi teknoloji hizmetlerini dışarıdan temin etmeyi ve araştırma ile geliştirme birimindeki pozisyonları azaltmayı hedefliyor. Şirket Kasım ayında iş gücünü 2022'ye kadar 10 bin kişi ve personel harcamalarını 1.4 milyar euro (1.6 milyar dolar) azaltma planını açıklamıştı.

Haberde, Daimler'in 2019 sonu itibarıyla 299 bin civarında çalışanı olduğu belirtildi. Markanın, Bloomberg News'e konuşan iletişim birimi yöneticisi Joerg Howe, "Biz sadece bir sayı telaffuz ettik ve o da hedeflediğimiz 1.4 milyar dolarlık tasarruf. Diğer her şey Automobilwoche'un spekülasyonu." dedi.

Ayrıca Automobilwoche, Volkswagen AG'nin ticari araç üretiminin bir kısmını Polonya'ya taşıyacağını ve Almanya'daki ana üretim tesisinden 5 bin civarında çakılanı çıkaracağını belirtmişti.