Advertisement

Türkiye'de bankaların sendikasyon kredilerine yenisi eklendi. Denizbank ilk kez yuan dilimli 410 milyon dolarlık sendikasyon temin etti.

Denizbank’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada kredinin 367 gün vadeli 222 milyon euro, 102,5 milyon dolar ve 364 gün vadeli 245 milyon yuanlık dilimlerden oluştuğu belirtildi.

Emirates NBD Bank PJSC'nin aracı banka olduğu işlem, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve ICBC Turkey Bank A.Ş. koordinatörlüğünde gerçekleşti. Sendikasyona 12 ülkeden 16 banka katıldı.

Kredinin, turizm, gemicilik, ihracata yönelik sanayi ve tarım başta olmak üzere müşterilerin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılacağı açıklandı.

Sendikasyonun maliyetiyle ilgili açıklama yapılmadı.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, temin edilen sendikasyon kredisiyle ilgili şunları söyledi: 410 milyon dolar tutarındaki bu sendikasyonumuzun öne çıkan bir özelliği Çin Yuanı cinsinden dilime sahip olması. Ülkemizde bir sendikasyon işleminde bu ilk kez gerçekleşiyor. Önümüzdeki dönemde, Çin bağlantılı dış ticaretin finansmanına verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz."