Advertisement
HABERLER ABONE OL

Depremin 3. gününde de uluslararası yardımlar gelmeye devam ediyor.

Belçika günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi göndereceğini açıklarken, Rusya destek çalışmalarına katılmak üzere 50 kişilik ilave arama kurtarma ekibi, 11 doktor ve ekipman gönderileceği bildirildi.

Azerbaycan

Azerbaycan devleti ve halkının Türkiye'deki deprem mağdurlarına destek için başlattığı kampanyalar sürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Azerbaycan hükümeti bugüne kadar Türkiye'ye 7 uçak ve 14 araçlık konvoyla insani yardım gönderdi. Deprem bölgesinde Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı 34'ü sağlık çalışanı 725 personel arama kurtarma çalışmalarında yer alıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığına bağlı 10 askeri doktorla 8 hemşire de Türkiye'deki deprem bölgesinde görev yapıyor.

Azerbaycan bankaları Türkiye'de yapılan doğrudan para yardımları için komisyon ücretini kaldırırken, televizyonlar bir süre eğlenceli programlar yayımlamama yönünde karar aldı.

ABD

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası San Francisco ve Silikon Vadisi'nde Türkiye'ye gönderilmek üzere yardım malzemeleri toplandı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği koordinasyonunda toplanan ve Türk Hava Yolları lojistik hizmeti ile ulaştırılacak yardımlara San Francisco ve Silikon Vadisi'ndeki sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Rusya

Rusya'dan Türkiye'ye Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki destek çalışmalarına katılmak üzere 50 kişilik ilave arama kurtarma ekibi, 11 doktor ve ekipman gönderileceği bildirildi.

Türkiye'de bulunan Rusya Acil Durumlar Bakan Danışmanı Danil Martınov, Rus devlet kanalı Rossiya-24'e yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki destek çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Rusya'dan çalışmalar için ilave arama kurtarma ekibi gönderileceğini söyleyen Martınov, "Şu anda üçüncü bir grup, destek için Rusya'dan havalanıyor. Bu 50 kişi daha demek. Yanlarına üç parça ekipman ve daha fazla yardım sağlamak için gereken her şeyi alıyorlar." dedi.

Rusya Sağlık Bakan Danışmanı Aleksey Kuznetsov da Türkiye'ye doktorlardan oluşan bir ekip gönderileceğini belirterek, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla depremzedelere yardımcı olmak için 11 doktordan oluşan bir ekip Türkiye'ye gönderilecek." diye konuştu.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, deprem nedeniyle 6 Şubat'ta Türkiye'ye 2 adet İl-76 uçağı ile 100 kişilik arama kurtarma ekibi göndermişti.

Çin

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından afet çalışmalarına destek olmak üzere oluşturulan 82 kişilik ekibin bugün sabah saatlerinde Adana'ya ulaştığını belirtti.

Sözcü Mao, arama, kurtarma, haberleşme ve tıbbi tedavide kullanılmak üzere 20 tondan fazla ekipman ve malzemeyi beraberinde götüren ekibin, en kısa zamanda uluslararası kurtarma faaliyetlerine katılacağını ifade etti.

Tayvan

Depremlerin ardından Adıyaman'a gelen Tayvanlı ekibin sorumlusu Huang Po Chun, 1999'da ülkelerinde yaşanan depremde arama kurtarma çalışmalarına destek veren Türkiye'ye teşekkür için yardıma koştuklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından destek için Tayvanlı 44 kişilik arama kurtarma ekibi, Türkiye'ye geldi. Kurtarma faaliyetlerinde gerekli araç gereç ve arama köpekleriyle gelen ekip, Adıyaman'da çalışmalarına başladı. Ekipler, arama köpeklerinin de yardımıyla farklı noktalarda enkaz altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

Avrupa

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için Avrupa'dan Türkiye'ye gelen ekipler, enkaz altından yaralı kurtarmaya devam ediyor.

Belçika

Belçika, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi gönderecek.

Belçika Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle gönderilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek ve birkaç hafta sahada kalacak.

Hastanenin kurulabileceği yeri belirlemek üzere keşif ekibi, Melsbroek askeri havaalanından bugün yola çıkacak.

Sahra hastanesini kuracak sağlık personelinin bulunduğu ikinci ekip ile malzemeler 11-12 Şubat'ta Belçika'dan ayrılacak.

Hastane günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek, en az 20 hastanın geceyi gözlem altında geçirmesini sağlayacak.

Ekipte, acil cerrahide uzmanlaşmış hemşireler ile diğer özel tıbbi görevliler tarafından desteklenen Belçikalı doktorlar bulunacak.

"Anne ve çocuk" özel birimini de içerecek ekip, toplamda 70-80 kişiden oluşacak.

İtalya

İtalya Sivil Savunma ve Denizcilik Politikaları Bakanı Nello Musumeci, Kahramanmaraş merkezli depremlerin mağdurlarının faydalanması için bir sahra hastanesi ile donanmadan bir geminin Türkiye'ye gönderileceğini bildirdi.

Bakan Musumeci, Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio ile çalışma toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Avrupa Komisyonu ile son saatlerde yapılan toplantılarda İtalya'nın daha fazla yardım yapması kararlaştırıldı." dedi.

Musumeci, buna göre İtalyan donanmasına ait bir geminin, Türkiye'ye sahra hastanesi kuracak İtalyan misyonu ve gerekli yardım malzemeleriyle en kısa sürede yola çıkacağını ifade etti

Bu arada, Savunma Bakanı Guido Crosetto da öğleden sonra İtalyan Hava Kuvvetlerine ait ikinci bir C130 nakliye uçağının ekipman ve yardım malzemesiyle Türkiye'ye hareket ettiğini bildirdi.

İtalyan İtfaiyesi'ne bağlı bir yardım ekibi de sabah saatlerinde Adana'ya ulaşmıştı.

Yunanistan

Yunanistan İtfaiye Birliğinden dün yapılan açıklamada, Yunan ekiplerin 50 yaşlarında bir erkek ve 7 yaşında bir kız çocuğunun ardından 9 yaşında bir başka kız çocuğunu daha kurtardığı belirtildi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT bu sabah erken saatlerde Yunan arama kurtarma ekibinin 15 yaşındaki bir genci Hatay'da enkaz altından kurtarmayı başardığını aktardı.

Böylece Yunan ekiplerinin enkaz altından kurtardığı kişi sayısı 4'e yükseldi.

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip pazartesi Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı'ndan Türkiye'ye ulaşmıştı.

Hollanda

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla Hollanda'dan Hatay'a giden kurtarma ekibi de enkazdan şimdiye kadar 6 kişiyi kurtardı.

Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi, sosyal medyadan, katıldıkları çalışmalarda 6 kişinin enkazdan çıkarıldığını duyurarak, "Aramaya devam edeceğiz!" paylaşımında bulundu.

Macaristan

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'de bulunan Macar arama kurtarma ekiplerinin biri çocuk 3 kişiyi enkaz altından kurtardığını açıkladı.

Ülkesinin bu zor zamanda Türkiye'ye ve Türk halkına önemli yardımlarda bulunduğunu belirten Szijjarto, bugün ulaşacak ekiplerle birlikte deprem bölgesinde görev yapan Macar arama kurtarma görevlisi sayısının 116'ya yükseleceğini bildirdi.

Polonya

Polonya İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kurtarma ekiplerinin çalışmalarına Adıyaman'ın Besni ilçesinde devam ettiğini bildirdi.

Şimdiye kadar 3 kişinin kurtarıldığını kaydeden Bartkowiak, "Enkazın altında birkaç kişi daha bulundu, kurtarma ekipleri onlara ulaşmaya çalışıyor." ifadesini kullandı.

Polonya, Türkiye'ye depremler nedeniyle destek için dün 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği gönderme kararı almıştı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı madencilerin de Türkiye'ye gideceğini duyurmuştu.

İsviçre

İsviçre İnsani Yardım Biriminin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İsviçre Kurtarma Zinciri'nin Hatay'da enkaz altındaki bir kadını kurtardığı bilgisi yer aldı.

Paylaşımda, "Bu hızla devam ediyoruz." ifadesine yer verildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının koordinasyonunda 80 kadar arama-kurtarma ekibi, dün akşam saatlerinde Türkiye'ye hareket etmişti.

Romanya

Hatay'da arama kurtarma çalışmalarına katılan Rumen arama kurtarma ekibi RO-USAR, enkaz altından iki kişiyi kurtardı.