Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupalı bankacıların sorunlarının sorumlusu politika yapıcılar.

Bu mesaj, Çarşamba günkü 29 sayfalık notunda Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası kararlarının ve finansal regülasyonlarının bankaların karlılığını zedelediğini söyleyen Deutsche Bank AG'nin araştırma müdürü ve baş ekonomisti David Folkerts-Landau'dan.

Folkerts-Landau'nun notuna göre, AMB'nin negatif faiz politikası, yatırımcılar ve tasarruf sahipleri arasında güveni azaltırken Avrupa bankalarını yıllık yaklaşık 8 milyar euro (9 milyar dolar) cezalandıran bir "panik kokusu" yarattı. Avrupa bankaları, 2014'te negatif faizlerin başlamasından bu yana piyasa değerinin beşte ikisini kaybederken, ABD bankaları aynı miktarda kazandı.

Avrupa'da sektörü olumsuz etkileyen bu sıkıntılar personel azaltma ve aralarına Deutsche Bank ve Comemrzbank AG'nin birleşmesi dahil bazı bağlantılara yol açtı.

Folkerts-Landau, "Euro Bölgesi'nde bankalar, son çıkan, güçlü bir şekilde konjonktür yanlısı, düzenleyici ve denetleyici kurallar bütününü uygularken, 'tam yol ileri, torpidoların canları cehenneme' yaklaşımıyla baş etmek durumunda kaldı," dedi ve "Bu noktada, Avrupa bankalarının, bu koşullar altında, ABD kurumları ile uluslararası alanda rekabet edip edemeyeceği konusunda ciddi şüpheler olmalı" değerlendirmesinde bulundu.