Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomide yeni döneme ilişkin mesajlarının ardından gelen yabancı kurum değerlendirmelerine bir yenisi eklendi.

Deutsche Bank da Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge ekonomilerine ilişkin değerlendirmeleri içeren raporunda Türkiye'de ekonomide yeni dönem mesajlarını ele aldı.

'Türkiye yeni yükselen yıldız mı?' başlığını taşıyan raporda yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın mesajlarının daha reform odaklı bir dönüşüme işaret ettiği ifade edildi. Bunun yanında kurum Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bizzat gelen enflasyon ve reform mesajları Türkiye ekonomisinde reform dönemine yeşil ışık olarak ele aldığını belirtti.

Piyasaların ekonomi yönetimindeki değişim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen mesajları olumlu algıladığına, Türk Lirası varlıkların gelişen ülke varlıklarından pozitif ayrıştığına dikkat çeken kurum sözlü yönlendirmenin her şey demek olmadığına da vurgu yaptı.

"Türk Lirası'nda daha fazla ralli için alan var"

Sözlü yönlendirmelerinin izlenmesi gerektiğini vurgulayan kurum Türkiye'ye ilişkin beklentilerini de açıkladı. TCMB'nin 19 Kasım'daki toplantısında 475 baz puan artışla politika faizini yüzde 15'e çıkarmasını bekleyen Deutsche Bank, TCMB'nin sadeleşme yönünde adımlar atacağını da öngördü. Bununla birlikte kurum henüz TCMB'den tümüyle ortodoks politikalar uygulamasını beklemediğini açıkladı. Adımların ardından kurum ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de Aralık'ta yüzde 16,50 seviyesine çıkacağını tahmin etti.

Politika faizinde 475 baz puan üzerindeki artışın piyasalara olumlu bir mesaj olacağını söyleyen Deutsche Bank 350 baz puan altında bir artışın ise hayal kırıklığı yaratabileceğine dikkat çekti. Faizde beklenen artışın gelmesi durumunda kurun zayıflayacağını belirten kurum Türk Lirası'nda ralli için alan olduğuna vurgu yaptı. Kurum Türk tahvillerinde de değer bulunduğunu belirtti.