Advertisement
HABERLER ABONE OL

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon banka dışı, çoğunlukla halka kapalı varlık yönetim ve özel sermaye şirketlerinin oyuncu olduğu özel kredi sektöründe sorunların ortaya çıkmasını beklediğini ve özellikle bireysel yatırımcıların bu finansmana erişim sağlamasıyla büyük sorunlar ortaya çıkabileceğini belirtti.

Çarşamba günü bir konferansta konuşan Dimon “Bireysel müşterilere bu daha az likit ürünlerin bazılarına erişim vermek istiyor musunuz? Muhtemelen evet, ancak burada risk yokmuş gibi davranmayın” açıklamasını yaptı.

Banka dışı fon ve özel sermaye şirketlerinin kredi sağlamasıyla büyüyen özel kredi sektörü 1,7 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Dimon’un ihtiyatlı yaklaşımı sektörle ilgili uyarıların artmasının ardından geldi. Achilles Management Fon Yöneticisi Sachin Khajuria söz konusu sektöre para akışı hızlandıkça “ufak çatlakların gözlendiğini” belirtmişti.

Moody’s ise geçtiğimiz ay dünyanın en büyük fonlarıyla bağlantılı direkt kredi fonlarının not görünümünü durağandan negatife indirmişti. Moody’s not indirimine gerekçe olarak bu sektördeki tahsili gecikmiş alacaklara işaret etmişti.