Advertisement
TÜRKİYE MAKRO VERİLERİ ABONE OL

Türkiye'nin ihracatı geçtiğimiz yılın Şubat ayına göre yüzde 25,4 oranında artışla 20 milyar dolar oldu.

İthalat ise Şubat ayında enerji fiyatlarındaki artışların bir sonucu olarak 28,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Böylelikle dış ticaret açığı yüzde 142 artışla 8,1 milyar dolara yükseldi.

Şubat ayında dış ticaret hacmi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 36,4 artışla 48 milyar dolara yükseldi.

Şubat ayında enerji ithalatı 8 milyar dolar oldu. Enerji hariç bakıldığında, Şubat ayında ithalat 20,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Şubat ayında, ihracatın ithalatı karşılama oranı enerji hariç yüzde 95,4 olarak kaydedildi.

Gülle: Alternatif yöntemler üzerinde çalışıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirterek, "Hükümetimizin desteğiyle bu süreci en az etkiyle atlatacağımıza inanıyoruz. Sektörlerimizle beraber ticaretimizi olumsuz etkileyecek senaryoları değerlendirip alternatif yöntemler üzerine çalışıyoruz." dedi.

Gülle, Türkiye'nin bu performansla 2021 yılında G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en güçlü performansı gösteren ülke olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sanayi üretimi ve ihracat büyümenin lokomotifi oldu. Ana kalemler bazında en yüksek büyümeyi ihracat kaydetti. İhracatın büyümeye katkısı 5,3 puan, net ihracatın katkısı ise 4,9 puan oldu. Sanayi yüzde 17, yatırımlar yüzde 6 büyüdü. Büyümenin yarıya yakın kısmı ihracatla geldi. Türkiye üreterek, ihracat yaparak yükseliyor. İhracatımızın son dönemdeki performansı gösteriyor ki, 2022 yılında da ihracat ailemiz Türkiye'nin büyümesine öncülük edecek.

İhracat ailesi olarak, önemli iki ticari partnerimiz ve Karadeniz’de komşumuz olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Bu süreç uzamadan taraflar itidalli bir çözüme ulaşacaktır. Geçen yıl bu iki ülkeye toplamda 9 milyar dolar ihracat yaptık. İki ülke dış ticaret hacmimizden yüzde 8'in üzerinde pay aldı. Rusya'dan 4,7 milyon, Ukrayna'dan 2 milyon turist ağırladık. İhracat ailesi olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin desteğiyle bu süreci en az etkiyle atlatacağımıza inanıyoruz. Sayın Bakanımız ve tüm sektörlerimizin temsilcileriyle geçtiğimiz hafta sonu bir araya geldik. Yaşanan gelişmelerin ekonomi ve ihracatımıza etkilerini değerlendirmek adına hızlıca aksiyon aldık."

"İhracat ailesi olarak gelişmelere göre en doğru şekilde pozisyon alacağız"

İsmail Gülle, bu savaştan en az etkiyle çıkmak adına atılabilecek adımları değerlendirdiklerini, bu süreci ihracatçıları mağdur etmeden yönetmek için teyakkuza geçtiklerini, tüm yaşananları yakından takip ettiklerini söyledi.

"Sektörlerimizle beraber ticaretimizi olumsuz etkileyecek senaryoları değerlendirip alternatif yöntemler üzerine çalışıyor, ihracatçılarımızdan gelen önerileri resmi makamlara iletiyoruz" diyen Gülle, son 30 yılda Türkiye'nin yakın coğrafyasında pek çok savaşa tanık olunduğunu, bölgenin istikrarını olumsuz yönde etkileyen tüm bu çatışmalara rağmen Türkiye'nin, istikrarlı siyasi yapısını korumayı başardığını kaydetti.

Gülle, "Bu istikrar ekonomimize ve ihracata da yansımış, savaşlarla, çatışmalarla geçen bu yıllarda ekonomimiz ve ihracatımız istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Ukrayna'daki güncel gelişmeler henüz sıcaklığını koruyor, Rusya'ya karşı açıklanan finansal yaptırımlara günaşırı yenileri ekleniyor. İhracat ailesi olarak gelişmelere göre en doğru şekilde pozisyon alacağız." ifadelerini kullandı.

Gülle, bu rakamla beraber tarihlerinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına erişmeyi başardıklarını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yılın ilk 2 ayında toplam ihracatımız 37,6 milyar dolara ulaştı. Rakamlarımızın detaylarına baktığımızda, tam 24 sektörümüzün ihracatını artırdığını görüyoruz. Bu ay 2,6 milyar dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz ilk sırada yer alırken, 2,4 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1,8 milyar doları aşan hazır giyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar ise geçtiğimiz yıla göre ihracatını 728 milyon dolar artıran kimyevi maddeler, 595 milyon dolar artıran çelik ve 412 milyon dolar artıran demir ve demir dışı metaller sektörlerimizde yaşandı.

Hububat, çimento, cam, seramik ve meyve sebze mamulleri sektörlerimiz şubat ayında rekor kırdı. Bu ay ihracatçılarımız, ülkemizin bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. 164 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke, 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,3 milyar dolarla ABD, 1,1 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. Tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler ise 384 milyon dolarla ABD, 318 milyon dolar artışla Irak ve 291 milyon dolar artışla Almanya oldu. İhracatçılarımız aralarında Almanya, Polonya ve Finlandiya'nın da bulunduğu 9 ülkeye aylık ihracat rekoru kırdı."

"Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri'ne 477 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik"

Gülle, "Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri'ne 477 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. İkili ilişkilerdeki olumlu seyrin önümüzdeki dönemde ihracat rakamlarımıza daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ticaret heyetlerimize 5 Mart'ta İsrail ve 14 Mart'ta İspanya heyetleriyle devam edeceğiz." dedi.

"AB'ye ihracatımız yüzde 22 artışla 8,4 milyar dolar hacme ulaştı"

İsmail Gülle, ülke gruplarına göre ihracat verileri hakkında da bilgi verdi. AB'ya ihracatın yüzde 22 artışla, 8,4 milyar dolar hacme ulaştığını bildiren Gülle, şöyle devam etti:

"AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının şubat ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55,2 oldu. Diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,5 milyar dolar, Afrika kıtasına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika'ya 1,5 milyar dolar ve Uzak Doğu'ya 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılında da ihracatçı firma sayımıza yansımaya devam ediyor.

Tam 1.718 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaptı ve ihracat ailemize katıldı. Yeni firmalarımız, şubat ayında 72,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ay ihracat yapan firma sayımız ise 45 bin 965 oldu. Miktar bazında ihracatımız ise yüzde 12 artarak 14,1 milyon ton olarak gerçekleşti. Bununla birlikte ihracat birim fiyatımızda da pozitif ivme devam ediyor. Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 1,42 dolara yükseldi. Bu ay birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerimiz, yüzde 43 ile çelik, yüzde 40 ile savunma ve havacılık ve yüzde 27 artışla kimyevi maddeler sektörlerimiz oldu."