Advertisement

Artan enflasyon karşısında asgari ücretin hızla erdiğini dile getiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, asgari i ücrette enflasyon kaybının giderildiği bir artışın olması gerektiğini dile getirdi.

Bloomberg HT yayınına katılan Çerkezoğlu, asgari ücret komisyonunun yeniden toplanması için yasal hiç bir engel olmadığını belirterek, "Asgari ücretlinin gıda enflasyonu yüzde 120-135 arasında. 2022’nin ilk beş ayında asgari ücretlinin alım gücü kaybı 5 bin lirayı aştı. Asgari ücrete yılda dört kez zam yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin gündeminde asgari ücret tartışmasının olduğunu belirten Çerkezoğlu, asgari ücrete Aralık'ta yüzde 51'lik artış yapıldığını hatırlattıktan sonra, "Ancak, artan enflasyon karşısında asgari ücretlinin alım gücünde yıl başından beri yaşanan kayıp 5 bin lirayı aştı. Asgari ücretle ilgili düzenlemenin yapılması somut bir ihtiyaç. Asgari ücretin artırılması şart." diye konuştu.

"Büyümeden payını alsın"

Asgari ücret tespit komisyonunun hemen toplanmasını istediklerini dile getiren Çerkezoğlu, büyümeden payını alan bir asgari ücret verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Asgari ücretteki SGK prim desteğinin işçiye de verilmesi gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, "Aynı zamanda vergi adaletine de ihtiyaç var. Gelirde, vergide adalet olmalı." dedi.

Çerkezoğlu, asgari ücretin, altına imza atılan sözleşmelerin aksine bir işçinin tek başına geçimini sağlayacak şekilde hesaplandığını, oysa asgari ücretin işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olması gerektiğinin de altını çizdi.