Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Dogecoin bir günde yüzde 50 civarında yükseliş kaydederken, Bitcoin ve Ethereum düşüşte.

Diğer altcoinler de Dogecoin ile birlikte yükselirken, Dash yüzde 14, Ethereum Classic yüzde 30 yükseliş kaydetti. Litecoin de 10 günde yüzde 50’ye yakın yükseliş kaydederken, XRP 10 günde yüzde 37 yükseliş gösterdi.

Son yükselişinin ardından Dogecoin'in toplam piyasa değeri ABD'li otomotiv üreticisi General Motors'un piyasa değerini geride bıraktı.

Huntington Private Bank Yatırım Yönetim Direktörü Chad Oviatt kripto para piyasalarındaki yükselişle ilgili, “Paranız var ve yatıracak yer arıyorsanız bu tam da piyasada spekülasyonun oluştuğu yer ve kısa zamanda büyük bir yükseliş gördük. Burada heyecanı hissediyorsunuz” dedi.

Şaka amacıyla yaratılan Dogecoin, Elon Musk’ın paylaşımları sonrasında büyük bir yükseliş kaydederek sene başından bu yana 74 katına çıktı. Seneye 0,0090 cent civarında başlayan kripto para, şu an 0,6732 cent civarında bulunuyor.

Dogecoin, Elon Musk’ın 28 Nisan’daki ‘Dogefather’ ve 8 Mayıs’a işaret eden tweetinden sonra yeniden bir yükseliş ivmesi yakalamıştı. 8 Mayıs’ta ABD’deki Saturday Night Life şovuna katılacak Musk’ın Dogecoin ile ilgili ne açıklayacağı merak ediliyor.

"Bitcoin'i hatırlayın"

Piyasa değeri en büyük ikinci kripto para olan Ethereum da rekor yükseliş kaydederken, kripto para piyasasında Bitcoin’in erken dönemdeki yükselişine benzer bir iyimserlik hakim.

Kripto Borsası Luno’nun Asya Pasifik Müdürü Vijay Ayyar Ethereum'un yükselişiyle ilgili, “Piyasalar, tüm ağ geliştirme çalışmalarına rağmen Ethereum’un temel olarak ne kadar düşük değerlendiğini farketti. Eğer Ether’in çok fazla yükseldiğini düşünüyorsanız, Bitcoin ile karşılaştırıldığında daha gidilecek çok yol var" dedi.

Ayyar Ethereum’un gelecek yılın başlarında 5-10 bin dolar seviyesine ulaşmasını beklerken, Evercore ISI Teknik Analisti Rich Ross, Ether için hedef fiyatını 3 bin 900 dolardan 4 bin 100 dolara çıkardı.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise birçok piyasa katılımcısının 2021 bitmeden önce Ether’in 10 bin dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.