Advertisement

Doların göstergesi üç günlük düşüşünü durdururken Avustralya Doları, Çin'in yuanın yükselişini sınırlama adımıyla geriledi.

Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Cumartesi günü yuan karşısındaki pozisyon almayı pahalı hale getiren kuralları kaldırması sonrasında günlük yuan fiksingini beklenenden zayıf belirlemesi risk iştahını olumsuz etkiledi.

Asya'da bulunan bir tradera göre PBOC'nin kararı, kaldıraçlı fonlar için likit bir gösterge olan Avustralya Doları'nda satışa neden oldu.

Singapur'da DailyDXstratejisti Margaret Yang, "PBOC yuanın devamlı şekilde yükseleceğine ilişkin tek yönlü düşünceyi kaldırmak istiyor ve gördüğümüz düşüş doların bugünkü yükselişinde kilit bir önem taşıyor." dedi.

Doların G - 10 paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) son üç seansta yüzde 0.9 düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi. Avustralya Doları/ABD Doları erken işlemlerde yüzde 0.4 düşmesinin ardından kaybını azaltarak yüzde 0.08 ekside seyretti.

Dolar/offshore yuan paritesi yüzde 0.37 yükselişle 6.7129 seviyesinden işlem gördü. Parite Cuma günü 6.6787 ile Nisan 2019'dan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

ABD'de Hazine tahvilleri Columbus Günü nedeniyle Pazartesi günü nakit piyasada işlem görmeyecek.