Advertisement

Avustralya Doları, Johnson & Johnson'ın Kovid-19 aşı çalışmasını bir katılımcının hastalığı nedeniyle geçici olarak aksıya almasının ardından risk iştahının azalmasıyla çoğu önemli piyasa parası karşısında kayıplarını genişletti.

Bir tradera göre bankalararası satış Avustralya Doları'nın düşüşünde etkili oldu ve hızlı para fonları kısa pozisyon açtı. Ayrıca risk için likit bir gösterge olarak görülen Avustralya Doları offshore yuanın zayıflığından ve Çin'in Avustralya kömürü alımını askıya almasından da olumsuz etkilendi.

ABD Doları, aşı deneyinin durdurulması bazı ülkelerde son dönemde artan virüs vakalarına ilişkin endişeleri artırırken, ABD Hazine tahvilleriyle birlikte yükseldi.

Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow, "Offshore yuanda zararı durdur emirleri muhtemelen bugün kilit önemdeydi ve Avustralya Doları'nın düşüş sertliği kısa vadede kötü bir sinyal gibi görünmüyor. Aşıyla ilgili manşetlerle bugün Avustralya Doları'nda aşağı yönlü daha fazla alan olduğu görülüyor." dedi.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.4 düşüşle 0.7182'den işlem gördü. Dolar/offshore yuan Pazartesi günü yüzde 0.9 yükselmesinin ardından bugün yüzde 0.1 tırmandı ve 6.7479 seviyesinden alıcı buldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 0.77 oldu.