Advertisement

Yeni Zelanda Doları, merkez bankasının parasal genişleme programını genişletmesi ve negatif politika faizinin seçenekler arasında olduğunu söylemesinin ardından düştü.

Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın (RBNZ) "faizlerin gelecekte bir seçenek olacağını" söylemesinin ardından 2021 için fiyatlama yapan para piyasaları negatif nakit faizini fiyatlamaya başladı. Banka, tahvil alımlarını 33 milyar YZ Doları'ndan 60 milyar YZ Doları'na (36 milyar dolar) çıkardı.

Auckland'da Westpac Banking Corp. YZ strateji birimi yöneticisi Imre Speizer, "Bankanın aşağı yukarı her şeyin masada olduğunu belirtmesi, gelecek yıl için negatif faizin makul olduğunu işaret ediyor." dedi.

YZ Doları/ABD Doları yüzde 1.3 düşmesinin ardından yüzde 1 ekside 0.6016'dan işlem gördü. RBNZ politika değişikliğine gitmedi ve RBNZ Başkanı Adrian Orr politika yapıcıların gereken her şeyi yapmaya hazırlıklı olduğunu söyledi.

Mizuho Securities Co. baş Döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, "Diğer merkez bankalarına kıyasla, RBNZ bir noktada negatif faizi ihtimal dışı bırakmıyor. Bu da para birimi üzerinde baskı oluşturuyor." dedi.

Avustralya Doları/YZ Doları paritesi yüzde 1 artarken, Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.2 yükselerek 0.6481 oldu. Yamamoto, YZ Doları'nın Avustralya Doları karşısındaki zayıf performansının iki ülke arasındaki parasal genişleme farkından dolayı bir süre için sürmesi devam etmesi beklendiğini söyledi.

ABD Doları'nın önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), Perşembe günü açıklanacak ABD işsizlik başvuruları verisi öncesinde yüzde 0.1 yükseldi. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.66'da fazla değişmedi. Dolar/yen paritesi yüzde 0.1 tırmanarak 107.14'ten işlem gördü.

Sterlin/dolar paritesi, İngiltere ekonomik verilerinin beklenenden daha iyi gelmesinin ardından yüzde 0.3 yükselerek 1.2292'den işlem gördü.

Avustralya 19 milyar Avustralya Doları (12.3 milyar dolar) 10 yıllık tahvil satışı yaptı.